Iridium: Telefonování ke hvězdám

Technologie |

Tak už je to tady. Po splnění všech nezbytných formalit dostalo Iridium potřebná razítka i v České republice, a tak jsme si mohli konečně na vlastní kůži vyzkoušet telefonní systém, jehož prostřednictvím se lze dovolat odkudkoli na Ze ...
Tak už je to tady. Po splnění všech nezbytných formalit dostalo Iridium potřebná razítka i v České republice, a tak jsme si mohli konečně na vlastní kůži vyzkoušet telefonní systém, jehož prostřednictvím se lze dovolat odkudkoli na Zemi. Mapka pokrytí, kterou dostanete spolu s přístrojem, ukazuje, že předchozí věta bohužel není zcela pravdivá.
Uskutečnění telefonního spojení by nemělo být problémem po technické stránce, ale jsou tu ještě administrativní opatření. Aktuální mapa "pokrytí" i roamingových partnerů, kterou můžete najít na Internetu na adrese: http://www.iridium.com/use/ownertools/covermaps/, však ukazuje, že se situace neustále zlepšuje.

Trochu větší sluchátko
Pro testovací účely jsme měli zapůjčený přístroj Motorola 9500, s rozměry 193 x 62 x 68 mm a váhou téměř 0,5 kg, což na satelitní telefon není až tak moc. V přístroji může být zasunut modul GSM, který lze využít pro volání prostřednictvím roamingových partnerů Iridia. V současné době jsou k dispozici moduly pro GSM 900 a CDMA 800/AMPS/N-AMPS. V budoucnu by měly být dostupné i další.
Cena testovaného přístroje se pohybuje okolo 80 tisíc korun, což odpovídá situaci, kdy je satelitní telefon stále ještě technickou novinkou určenou pouze pro omezenou skupinu lidí. K vlastnímu telefonu je možno pořídit např. solární nabíječku, nabíječku do auta, přídavnou anténu a další příslušenství.
Poznamenejme ještě, že investice do telefonu by měla být jediným výraznějším počátečním vkladem zákazníka do jeho komunikace aktivace a paušální poplatky jsou do konce roku nulové a platí se pouze za uskutečněné hovory. Po nedávném snížení hovorného nyní zaplatíte za minutu spojení maximálně 2,98 dolaru na pevnou linku (v rámci Evropy 2,10 dolaru, uvnitř státu pak 1,74 dolaru), 1,44 dolaru do sítě Iridium a 7,16 dolaru do satelitní sítě Inmarsat.

Telefonujeme
Při našich testech jsme zkoušeli volat z nejrůznějších prostředí na řadu míst. Telefonovali jsme jak z otevřených prostranství, tak i z míst obklopených domy nebo tam, kde byl otevřený výhled k nebi omezen na určitý úhel.
Ať už jsme volali na pevnou linku, mobilní telefon nebo další satelitní telefon, s navázáním spojení nebývaly v místech se signálem žádné větší problémyPouze poslední den, v neděli, se systém vytrvale tvářil, že je zaneprázdněn a pokusy o navázání spojení bylo třeba opakovat. Za nepříjemný nedostatek manuálu
považuji skutečnost, že nevysvětluje, v čem může být problém. Znamená hláška "System busy" opravdu, že je systém zaneprázdněn, nebo jen přístroj prostě nemůže najít satelit?
Kvalita přenášeného hlasu se ukázala jako velmi proměnlivá. V místě s dobrým signálem bylo na satelitním telefonu zpravidla slyšet dobře, na opačném konci měl občas posluchač subjektivní pocit velmi zkresleného hlasu (cituji: "Jako kdyby mluvil robot."). Ve chvíli, kdy jsem byl na poslední test sám, jsem zkusil do telefonu pustit hlas z rádia. Kvalita mluveného slova byla opět uspokojivá, znělka, která jej přerušila, se však přenosem změnila v nesrozumitelný šum (což se ovšem vzhledem k použitému kódování dá očekávat).
Při testech na místech se slabším signálem docházelo k výpadkům přenosu hlasu, zkreslení bylo zřejmé na obou koncích přenosové trasy a docházelo také k výpadkům spojení (a to
i přesto, že displej signalizoval přítomnost signálu). Tato situace přitom nastala i při volání, kde byl na oblohu relativně dobrý výhled (konkrétně: balkon předposledního podlaží panelového domu na menším sídlišti, kde nebyl ve třech směrech nijak zakryt výhled na oblohu).

Závěr
Pokud bychom měli být struční, pak se dá říci: Docela to funguje, ale ne zcela spolehlivě. Je zřejmé, že v místech, kde nejsou jiné komunikační prostředky, může být Iridium užitečné. Nakonec se nám všude, kde byl výhled na nebe volný alespoň k jedné světové straně, podařilo nějak spojit (byť v některých místech jsme si museli "počkat na družici" družice totiž nejsou geostacionární, a tak mění vůči objektu na Zemi svou pozici).
Kvalita hlasu nebyla občas nijak úchvatná, ale předpokládejme, že by člověk Iridium používal pouze v případech nouze, a tam na nějaké radosti z komunikace nezáleží. Na druhou stranu situace, kdy bych byl ve vážných nesnázích, doplazil bych se na místo, kde mám šanci na spojení, dostal signál a Iridium ohlásilo, že je "systém zaneprázdněn", by mě asi přivedla k šílenství.
Přes uvedené výhrady je Iridium dobrým systémem "poslední naděje", systémem, který bych měl rád s sebou při cestách na odlehlá místa naší planety. Otázkou je, zda může tento způsob užití vrátit investorům vložené peníze. I poslední vývoj kolem Iridia naznačuje, že je to více než problematické. Mimochodem, v tomto období mělo mít Iridium již více než 100 tisíc zákazníků a zatím má cca desetinu tohoto počtu.

SHRNUTÍ
Iridium: Satelitní telefonní systém
Plus: takřka celosvětové pokrytí
Minus: spolehlivost spojení, cena
Cena přístroje Motorola 9500 (s modulem GSM vč. DPH): 83 692 Kč
Záruka: 1 rok
Související články
Komentáře

27.07.2014, 12:21

.... thank you!!...

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.