Kontaktní čočky s čipem

Technologie |

Kovové drátky v čočce jsou tenké pouhým několik nanometrů a zabudované diody mají asi třetinu milimetru. Čočky by kromě jiného mohly umožnit hrát během chůze on-line hry nebo si prohlížet web.




Projekty různých virtuálních brýlí nebo helem, které by náš zrak doplnily o další užitečné informace, nejsou žádnou novinkou. Chytrá elektronika by se ale mohla stát součástí i přímo kontaktních čoček.

Takovéhle kontaktní čočky by mohly obsahovat dodatečné informace, ale třeba také přímo měnit zaostření a osvětlení, jednou z voleb by mohl být zoom – atd. Hodily by se zjevně řidičům či pilotům (řidičům by třeba nabídly simulaci dalšího vývoje situace). Na ScienceDaily upozorňují, že pokud by se technologie vyvíjené na University of Washington ujaly, mohlo by se stát realitou i to, co je předváděno ve filmech Terminátor či Bionic Woman. Čočky by kromě jiného dovolily hrát třeba během chůze on-line hry nebo si prohlížet web.
Výzkumníkům se podle všeho poprvé podařilo dostat elektroniku do kontaktních čoček tak, aby se daly bezpečně a normálně nosit v oku. U králíků, na nichž se nové čočky zatím zkoušely, nebyly alespoň zaznamenány žádné negativní vedlejší účinky.
Kovové drátky v čočce jsou tenké pouhým několik nanometrů a zabudované diody mají asi třetinu milimetru. Elektronika je potažena organickým gelem. Uživatel nové čočky má přímo „v oku“ k dispozici speciální displej.

Původní článek bohužel neobsahuje příliš podrobností o nové technologii. K „seskládání“ elektronických součástek v čočce dojde samovolně účinkem kapilárních sil. Jako zdroj energie pro elektroniku v čočkách se počítá se slunečním světlem (solární článek by mohl být přímo v čočce) nebo rádiovými vlnami. Budoucí chytré čočky by měly být navíc schopné získávat aktuální informace například pomocí wifi.

Zdroj: ScienceDaily

Poznámky:
– Co odolnost elektroniky během pobytu čočky v čistícím roztoku?
– Vzhledem k požadavkům na zdravotní nezávadnost by možná bylo vhodnější používat elektronické součástky z organických látek.
– O tzv. extended reality viz např. zde.
– Dalším vylepšováním se meze nekladou (což třeba displej zobrazující pohled v jiných vlnových délkách).
– Zábavná je představa, že by tyhle chytré čočky byly zdarma – placené z reklamy.








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.