Lidská buňka srdcem čipu

Technologie |

Především v medicíně a genetickém inženýrství by mohl v budoucnu hrát významnou roli "bionický čip". Jedná se o spojení zdravé lidské buňky a elektronického obvodu, který je menší než průměr lidského vlasu. Vědci mohou ovládáním čipu ...
Především v medicíně a genetickém inženýrství by mohl v budoucnu hrát významnou roli "bionický čip". Jedná se o spojení zdravé lidské buňky a elektronického obvodu, který je menší než průměr lidského vlasu. Vědci mohou ovládáním čipu počítačem řídit aktivity buňky.
Počítač vysílá čipu elektrické impulsy o určitém napětí a otvírá membránové póry buňky. Tato metoda je vlastně známá poměrně dlouho, ale dosud se jednalo o aplikace způsobem "pokus-omyl". Ve snaze vnést do buňky cizí látku (drogu, genetický materiál) ji "bombardovali" elektřinou, která ovšem působila spíše jako úder kladivem. Nová technologie poskytuje nesrovnatelně větší preciznost a při aplikaci různých napětí lze aktivovat různé tkáně — svalové, mozkové i kostní.
Pokud by čipy bylo možné vyrábět ve větším množství, mohli by být implantovány do lidského těla a nahradit nebo opravit poškozenou tkáň. Umožňuje také mnohem lepší kontrolu nad náročným procesem genové terapie, zavádění DNA, extrakci proteinů nebo podávání léků. Alespoň to tvrdí vědci z Kalifornské univezity v Berkeley, kteří si od technologie hodně slibují. Na bionického muže si ale budeme muset ještě nějakou dobu počkat.
Související články
Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.