Linky: Ištařin chrám – sonda k Marsu – psychika dinosaurů – biometrické sledování – DNA počítače – nekovové magnety

Technologie |

Fullereny jsou prvními nekovovými magnety, v Babylóny byl iráckými archeology nalezen nový chrám bohyně lásky Ištar, pozornost je věnována systémům pro biometrické sledování, marťanská mise NASA má před sebou další klíčové místo, Tyra ...




Fullereny jsou prvními nekovovými magnety, v Babylóny byl iráckými archeology nalezen nový chrám bohyně lásky Ištar, pozornost je věnována systémům pro biometrické sledování, marťanská mise NASA má před sebou další klíčové místo, Tyranousaurus rex byl možná neurotický a sexuální chování nálevníků by mohlo přinést pokrok při konstrukci lepších DNA počítačů…

Podle Idnes se v Iráku našel chrám bohyně lásky Ištar. Údajně se má jednat o stavbu vybodovanou v době asi nejznámějšího mezopotámského vládce, tedy krále Chammurabiho (ano, ten, který vydal slavný zákoník, dlouho pokládaný za nejstarší dokument tohoto druhu). Pokud se zajímáte o bohyni Ištar, najdete si v našem antickém rozcestníku článek věnovaný právě bohyním lásky: kromě řecké Afrodíty přijde samozřejmě řeč i na Ištar. Taktéž můžete vyhledat materiál věnovaný mezopotámskému hrdinovi jménem Gilgameš, který učinil s bohyní lásky velmi negativní zkušenost.

Idnes se rovněž zabývá otázkou, jaká je budoucnost sondy Odyssey na Marsu.

Vědecká rubrika Ihned popisuje systémy biometrické identifikace. Pozornost se soustřeďuje především na analýzu rohovky a na analýzu rysů tváře.

Na World Online si lze přečíst, jak může výměna genetického obsahu mezi nálevníky přispět při konstrukci budoucích DNA počítačů.

Lidové noviny píší o psychických problémech dravého veleještěra tyranosaura.

A konečně zajímavost ze zahraničí: pozornost se opět soustřeďuje na fullereny, tj. makromolekuly uhlíku. 60atomová molekula ve tvaru míše je vhodná nejen pro konstrukci nanotrubiček, ale při teplotě + 200 C je schopna vykazovat magnetické vlastnosti. Jedná se údajně o první nekovový magnet, který funguje i při této teplotě. Více píše New Scientist.








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.