Matlab do Excelu: Kam jde vědeckotechnický software?

Technologie |

SimMechanics, Matlab Excel Builder a nová verze Femlabu - to jsou hlavní oznámení, která na tiskové konferenci prezentovali zástupci firmy Humusoft. Jakým směrem se vědeckotechnický a simulační software ubírá?Matlab Excel Builder 1. ...




SimMechanics, Matlab Excel Builder a nová verze Femlabu – to jsou hlavní oznámení, která na tiskové konferenci prezentovali zástupci firmy Humusoft. Jakým směrem se vědeckotechnický a simulační software ubírá?

Matlab Excel Builder 1.0 je určen především finančním profesionálům, ale uplatnění nalezne všude, kde je hromadně nasazen Microsoft Excel. Jde o nástroj, který dokáže z programů v Matlabu učinit moduly pro Microsoft Excel. Tímto způsobem lze tedy uživatelům kancelářského balíku snadno zpřístupnit řadu specializovaných aplikací bez toho, aby museli používat další rozhraní. V Matlabu je řada algoritmů již hotová, není tedy nutno psát programy znovu – rychlost náročnější aplikace je díky optimalizačním funkcím Matlabu také vyšší, než kdyby byl program tvořen přímo v Excelu (tj. ve Visual Basicu).
Distribuce modulu probíhá tak, že kromě datového XLS souboru dostanou uživatelé Excelu také příslušnou knihovnu a runtime. Moduly vytvořené v Excel Builderu lze přitom libovolně dále distribuovat i prodávat, z hlediska licenční politiky se tedy jedná prostě o vývojové prostředí.
Další novinkou od firmy MathWorks, kterou Humusoft uvedl na český trh, je SimMechanics, nadstavba nad systémy Matlab/Simulink. Jedná se o nástroj pro modelování a simulaci mechanických systémů. Předdefinované bloky, např. tělesa a jejich spojení, umožňují rychle vytvářet grafické reprezentace složitých mechanických soustav a dále s těmito reprezentacemi pracovat. Program umožňuje využít např. hierarchickou strukturu modelů, tvorbu uživatelských knihoven (tj. znovupoužití napsaného kódu v obdobných úlohách) a nabízí i rozsáhlé možnosti vizualizace řešení – v případě spojení s Virtual Reality Toolboxem i včetně tvorby 3D virtuálních světů.
Do nové verze se dostal i další z produktů nabízených Humusoftem, Femlab švédské firmy Comsol. Jedná se o nástroj pro modelování a simulaci fyzikálně-technických dějů, který lze použít pro řešení systémů parciálních diferenciálních rovnic a jejich kombinace s dalšími matematickými vztahy. V nové verzi jsou dispozici také speciální moduly pro chemický průmysl, strojírenství či elektromagnetický modul. Možným využitím nástroje je např. řešení Schrodingerovy rovnice.








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.