Memory Spot: Čip, který má být všude

Technologie |

Experimentální čip byl vyroben v laboratořích HP Labs. Jedná se o zařízení založené na technologii CMOS s velikostí podobající se zrnku rýže nebo i menší a s vestavěnou anténou umožňující bezdrátový přenos dat. Čip je možné snadno připevnit k listu papíru nebo k jakémukoliv pevnému povrchu.




***tisková zpráva společnosti HP
Výzkumní pracovníci ze společnosti HP úspěšně dokončili vývoj miniaturního bezdrátového čipu, který maximalizuje dostupnost digitálního obsahu na kterémkoliv místě přirozeného prostředí.

S bezkonkurenčními parametry ve své velikosti, paměťové kapacitě a rychlosti přístupu k uloženým datům je snadné čip připevnit nebo vložit prakticky do jakéhokoliv předmětu a tím zpřístupnit digitální obsah i tam, kde by to bez elektronického zařízení nebo přístupu na internet nebylo možné.

Tento čip umístěný například na zápěstí pacienta by mohl být využit při ukládání dat o zdravotním stavu pacienta, k přikládání audiovizuálních záznamu k pohlednicím a fotografiím, taktéž by mohl významně napomoci v odhalování padělaných receptů nebo sloužit jako ochranný prvek občanských průkazů, pasů a jiných identifikačních karet. V neposlední řadě může vhodně doplňovat tištěné dokumenty.

Experimentální čip byl vyroben v laboratořích HP Labs pod názvem Memory Spot. Jedná se o zařízení založené na technologii CMOS (široce využívaný typ polovodičové paměti vyžadující velmi málo energie) s velikostí podobající se zrnku rýže nebo i menší (2 až 4 mm) a s vestavěnou anténou umožňující bezdrátový přenos dat. Čip je možné snadno připevnit k listu papíru nebo k jakémukoliv pevnému povrchu.

„Čip Memory Spot osvobozuje digitální obsah vázaný k elektronickému světu počítačů a internetu a rozprostírá jej všude kolem nás, do přirozeného fyzikálního prostředí,“ říká Ed McDonnell, Memory Spot project manager, HP Labs.

Přenosová rychlost čipu dosahuje deseti megabitů za sekundu (10 Mb/s), což je přibližně desetinásobek přenosové rychlosti technologie Bluetooth, za to je však plně srovnatelná se standardem WiFi 802.11b. Tato rychlost plně dostačuje k tomu, aby měl uživatel k dispozici informace audiovizuálního, fotografického či dokumentového charakteru okamžitě po ruce. Současná úložná kapacita se pohybuje v rozmezí 256 kilobitů (kb) až 1 megabit (Mb), což umožňuje pojmout jen velmi krátký videoklip, několik obrázků nebo desítky stránek čistého textu. Budoucí verze čipu by však měly disponovat podstatně větší kapacitou.

Prohlížet si nebo měnit obsah čipu by mělo být možné například s pomocí mobilního telefonu, PDA, digitálního fotoaparátu, tiskárny či jiného zařízení. Díky integrovanému mechanismu pro čtení a zápis lze data na čipu zobrazovat přímo na displeji externího zařízení anebo je okamžitě odeslat k tisku. K zápisu dat na čip je teoreticky možné využít široké řady nejrůznějších elektronických zařízení.

„S velkým vzrušením odhalujeme stále nové možnosti použití našeho čipu Memory Spot a věříme, že tato technologie bude mít významný dopad na obchod, počínaje tiskem a zobrazováním až po zcela nová řešení pro jednotlivé tržní segmenty,“ říká Howard Taub, HP vice president and associate director, HP Labs.

Čip s integrovanou anténou nevyžaduje k uchování dat externí napájení ani není závislý na specifickém elektronickém zařízení. Pro čtení a zápis čip přijímá energii z libovolného kompatibilního zařízení a využívá k tomu tzv. indukční vazbu. Indukční vazba je specifickým přenosem energie z jednoho elektronického zařízení na jiné prostřednictvím sdíleného elektromagnetického pole. Změna toku proudu vyvolaná v jednom elektronickém zařízení indukuje elektrický proud ve druhém.

Čipy Memory Spot mohou být využívány četným množstvím způsobů ve sféře obchodu i běžného domácího použití. Zde jsou některé příklady:

• Lékařské záznamy: Umístění čipu Memory Spot na zápěstí pacienta napomůže k lepší ochraně důvěrných lékařských informací, které jsou přesto velmi snadno dostupné.
• Audio fotografie: Na vytištěné fotografie umístíme čip s komentářem či hudební nahrávkou, která umocní požitek při jejich prohlížení.
• Digitální pohlednice: Pošlete tradiční prázdninovou pohlednici rodině nebo přátelům s připevněným čipem obsahujícím tucet fotografií, videoklipů či zvukových nahrávek.
• Poznámky k dokumentaci: Memory Spot si můžeme připevnit na obyčejný dokument a evidovat si v něm historii provedených změn a korekcí nebo hlasové poznámky a obrázky jako přílohy.
• Perfektní fotokopie: S čipem Memory Spot lze kopírovat dokumenty aniž bychom originál vložili do kopírky. Digitální verze dokumentu se načte přímo z paměťového úložiště čipu a perfektně ostrá fotokopie je hotova, navíc bez rizika, že se originál častým kopírováním poškodí.
• Bezpečný přístup: Přidání čipu do identifikační karty zvyšuje bezpečnost jak v každodenním životě, tak i při práci s důvěrnými elektronickými daty.
• Ochrana proti padělání léků: Padělání léků je značný problém, který sužuje celý svět. Čip Memory Spot zapouzdřený v obalu od léku může obsahovat popis zboží a informace o výrobci. Tím bude výroba padělků značně komplikovanější, což posílí hodnověrnost. Podobnou metodou může být chráněno i jiné vysoce ceněné zboží, například letecké či jiné strojírenské komponenty.








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.