Morph: ohebné nanotechnologické mobily od Nokie

Technologie |

Morph je koncepce, která nabízí možnosti, jak by díky pružnosti a přizpůsobivosti budoucích mobilních zařízení mohli uživatelé radikálně měnit jejich tvar...
Morph je koncepce mobilních zařízení na bázi nanotechnologie vyvinutá výzkumným centrem Nokia Research Center (NRC) a univerzitou v Cambridge. Byla představena u příležitosti výstavy Design and the Elastic Mind, která je v Muzeu moderního umění v New Yorku otevřena od 24. února do 12. května 2008.

Morph je koncepce, která nabízí možnosti, jak by díky pružnosti a přizpůsobivosti budoucích mobilních zařízení mohli uživatelé radikálně měnit jejich tvar. Morph představuje vysokou funkčnost, jíž by pomocí nanotechnologie mohlo být dosaženo: vyznačuje se pružnými materiály, transparentní elektronikou a samočisticím povrchem.

Dr. Tapani Ryhanen, vedoucí laboratoře NRC Cambridge, k tomu říká: „Věříme, že tato kombinace vědy a umění představí širší veřejnosti potenciál skrývající se v nanovědě. Výzkum, který v této souvislosti provádíme, má zásadní význam, jelikož hledáme bezpečné a řízené způsoby vývoje a používání nových materiálů."

Profesor Mark Welland, vedoucí skupiny Nanoscience Group při katedře inženýrství na univerzitě v Cambridgi a ředitel pro spolupráci Nokia-Cambridge, dodává: „Vývoj koncepce Morph nám ve spolupráci se společností Nokia poskytl uměleckou inspiraci a hlavně stanovil technologický program našeho společného nanovědeckého výzkumu, který bude impulzem pro naši budoucí spolupráci."

Partnerství mezi společností Nokia a univerzitou v Cambridge bylo oznámeno v březnu 2007, kdy byla uzavřena dohoda o vzájemné spolupráci na rozsáhlém a dlouhodobém programu společných výzkumných projektů. Výzkumné centrum NRC založilo na pracovišti univerzity ve West Cambridge výzkumné zařízení a spolupracuje s několika katedrami – původně s nanovědeckým centrem a divizí elektroinženýrství na stejnojmenné katedře – na projektech, které jsou pro začátek zaměřeny na nanotechnologii.

Prvky koncepce Morph by mohly být k dispozici pro integraci do přenosných zařízení v průběhu 7 let, ačkoli zpočátku pouze u těch nejluxusnějších. Jednoho dne však nanotechnologie může přinést levná výrobní řešení a nabídnout možnost spojení složitých funkčních prvků za nízkou cenu.
Související články
Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.