Nanospider byl postaven na softwaru Autodesku

Technologie |

Zařízení řady Nanofiber vyrábí tato nanovlákna prostřednictvím patentované elektrospinningové metody, kdy je rotující válec částečně ponořen ve vaničce s roztokem polymeru a umístěn v poli vysokého napětí.
***tisková zpráva společnosti Autodesk

Společnost Autodesk, světový lídr v oblasti návrhového softwaru, udělila firmě Elmarco, českému výrobci průmyslových zařízení pro výrobu nanovláken, celosvětové ocenění Inventor of the Month za měsíc listopad.
Společnost Elmarco spoléhá při vývoji výrobních zařízení řady Nanospider, které umožňují průmyslově vyrábět nanovláknové textilie, na software Autodesk Inventor. Nanovláknové textilie jsou vhodné kupříkladu pro filtraci – obsahují mikroskopické průduchy, které jsou natolik malé, že dokáží odfiltrovat nejrůznější mikroskopické částice včetně bakterií nebo virů, čímž se stávají ideální pro využití ve filtračních zařízeních v oblasti zdravotnictví či výroby high-tech komponent.
Program Inventor of the Month společnosti Autodesk oceňuje inovativní návrhy a konstrukční nápady zákaznické komunity softwaru Autodesk Inventor, který je srdcem konceptu Digital Prototyping. Digitální prototyp umožňuje uživatelům navrhovat, vizualizovat a simulovat produkt ještě předtím, než je fyzicky vyroben, což eliminuje potřebu vytvářet různé fyzické prototypy.
„Společnost Elmarco je prvním a jediným výrobcem na světě, který nabízí zákazníkům zařízení určené k masové výrobě nanovláken, založené na principu metody elektrospinningu,“ řekl Robert Kross, senior viceprezident divize Autodesk Manufacturing Solutions. „Řešení Inventor pomohlo firmě Elmarco v oblasti výroby nanovláken maximálně rozvinout svůj inovační potenciál.“
Nanovlákna jsou mnohonásobně tenčí než lidský vlas, jejich průměr činí od 200 do 500 nanometrů. Zařízení řady Nanofiber vyrábí tato nanovlákna prostřednictvím patentované elektrospinningové metody, kdy je rotující válec částečně ponořen ve vaničce s roztokem polymeru a umístěn v poli vysokého napětí. Nad válcem se posunuje podkladový materiál, na který se nanáší vrstvy nanovláken vytažených vysokým napětím z vrstvy polymeru na rotujícím kovovém válci. Takto vzniklá textilie je ideální pro filtraci či akustickou izolaci.
S digitálním prototypováním snadno a rychle
Software Autodesk Inventor hrál klíčovou roli pro urychlení kompletního procesu vývoje a výroby zařízení Nanospider určeného k průmyslové produkci nanovláken. Dvanáctičlenný konstrukční tým ve společnosti Elmarco využívá řešení Inventor k tvorbě 3D modelů rotujícího válce a návrhu zástavby do kompletního stroje, jež lze poté snadno sdílet s dalšími spolupracovníky a dodavateli nebo využít pro pozdější návrhy.
„Autodesk Inventor je uživatelsky přívětivý software, se kterým je snadné se naučit pracovat,“ řekl Jan Čmelík, vedoucí oddělení konstrukce ve společnosti Elmarco. „Díky jeho funkčnostem jsme schopni při návrhu výrobní linky využít až 80 % již dříve navržených modulů.“
Zbývajících 20 % součástí je konstruováno podle požadavků zákazníka. Příkladem může být vozík na doplňování polymeru do výrobní linky, na jehož návrhu konstruktéři Elmarco vysoce oceňují schopnosti Inventoru navrhovat potrubní systémy v souladu s designovými standardy. K finální montáži komponent od dodavatelů jsou díky pokročilé funkcionalitě Autodesk Inventor dodávány i digitální modely těchto komponent. Protože koncept digitálního prototypování Autodesk používá jednotného digitálního modelu ve všech fázích montáže, umožňuje společnosti Elmarco využívat nástroje pro vizualizaci a dynamickou simulaci k prezentaci vzhledu a funkcí výrobního zařízení zákazníkům. To významně zkracuje změnová řízení a zkvalitňuje komunikaci se zákazníky.

O programu Inventor of the Month
Každý měsíc společnost Autodesk vybírá mezi 700 000 uživateli softwaru Autodesk Inventor, který je srdcem konceptu digitálního prototypování firmy Autodesk, nejlepší projekt měsíce, tzv. „Inventor of the Month“. Vítěz je vybírán na základě inženýrské výjimečnosti a mimořádné inovativnosti.

Viz také:
V Liberci vzniká unikátní stroj na výrobu nanovláken
Zvuková izolace z libereckých nanovláken
Související články
Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.