Nanotechnologie umožní chytřejší čtecí hlavy pevných disků

Technologie |

Společnost Toshiba ve spolupráci s vědci z japonské univerzity Tohoku přišli s technologií pro čtecí hlavy, která by mohla umožnit až 500% nárůst hustoty záznamu na pevných discích.
Společnost Toshiba ve spolupráci s vědci z japonské univerzity Tohoku přišli s technologií pro čtecí hlavy, která by mohla umožnit až 500% nárůst hustoty záznamu na pevných discích. V praxi bychom se tedy mohli dočkat až 5TB 3,5palcového disku, či 1TB disku o rozměru 2,5 palců – obojího do roku 2013. Nejvyšší hustota záznamu současně dodávaných HDD je 178,8Gb na čtvereční palec (asi 6,5 cm2). Nová technologie na srovnatelnou plochu může pomoci vměstnat dokonce 1Tb a více.

Nanocontact Magnetic Resistance (NC-MR), jak se technologie nazývá, zvyšuje magnetorezonanci čtecí hlavy (zatím) až na dvojnásobek, což zvyšuje její schopnost detekovat změny v magnetickém poli. Tato metoda funguje na základě změn odporů dvou různých magnetických materiálů, umístěných v magnetickém poli velmi blízko sebe (tzn. méně než 1 nm).

Díky výše zmíněnému se čtecí hlavy disků budou moci vyrábět menší, zároveň však stoupne jejich schopnost detekce a zapisování na povrch HDD. To následně umožní vyšší hustotu záznamu, bez jakéhokoli zhoršení funkce pevného disku. Na vývoji této technologie pracují i jiné firmy z oboru, například Hitatchi nebo Seagate, budeme si však muset ještě pár let počkat, neboť společnosti plánují její uvedení až někdy kolem roku 2013.

Toshiba a další výrobci dnes používají technologii kolmého zápisu. Ta bude podle Seagatu použitelná až do kapacity kolem 1 Tb na čtvereční palec. Poté budou muset nastoupit alternativní metody, například HAMR (Heat-assisted magnetic recording), která má údajně horní hranici až někde kolem 50 Tb na čtvereční palec. To je však hudba vzdálené budoucnosti (někdy kolem roku 2019).
Související články
Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.