Prognóza BT: Kdy se umělá inteligence stane členem parlamentu?

Technologie |

Před dvaceti lety ještě téměř nikdo neměl mobilní telefon. V nejbližších dvaceti či třiceti letech se můžeme těšit na holografické televizory zprostředkovávající trojrozměrné obrazy, které budou v našich obývacích pokojích bavit naše domácí mazlíčky vyrobené na objednávku. Ve stejnou dobu se budeme moci svézt vesmírným výtahem do měsíční osady, která vyroste kolem roku 2040.
—tisková zpráva

Analýza BT (British Telecommunications) „Technology Timeline“ předpovídá jak bude vypadat následujících padesát let vývoje technologií
http://www.bt.com/technologytimeline
Praha (2. března 2006) – Představte si, že strávíte svou příští dovolenou někde nad zemským povrchem. Ve chvíli, kdy budou už všechny pláže úplně přelidněné a bude těžké najít nějaký klidný kout, budete možná už v roce 2017 trávit svou dovolenou v hotelu na oběžné dráze bez starostí o svou zahradu, o kterou se budou starat roboti, dělající všechno pro to, aby o vaše kaleidoskopické rostliny bylo dobře postaráno.
Tak vypadá budoucnost podle analýzy britských futurologů z BT pod názvem Technology Timeline, ve které předpovídají jaké technologické novinky budou mít vliv na budoucí vývoj lidstva. Analýza Timeline zahrnuje všechny oblasti života, ovlivňované rozvojem technologií včetně umělé inteligence, zdravotnictví a medicíny, podnikání a vzdělání, demografického vývoje, energetiky, robotiky, dobývání vesmíru, telekomunikací či dopravy a cestování.
Již v roce 2012 budou moci vaše děti při koupání sledovat videokachlíky v koupelně, a potom si hrát ve svém pokojíčku se stěnami pokrytými tapetami, měnícími svůj vzhled podporující činorodost, navozující pocit štěstí nebo klidu, zatímco hračky budou reagovat na projevy dětí stejně emocionálně zabarveným hlasem. Před dvaceti lety ještě téměř nikdo neměl mobilní telefon. V nejbližších dvaceti či třiceti letech se můžeme těšit na holografické televizory zprostředkovávající trojrozměrné obrazy, které budou v našich obývacích pokojích bavit naše domácí mazlíčky vyrobené na objednávku. Ve stejnou dobu se budeme moci svézt vesmírným výtahem do měsíční osady, která vyroste kolem roku 2040. „Naše analýza umožňuje firmám pracovat na vývoji technologií a produktů s přihlédnutím k potřebám budoucích zákazníků a k prostředí, ve kterém budou žít,“ uvedl Ian Neild, výzkumný pracovník BT a editor analýzy Timeline. „Pokud budeme například vědět, jak se bude v budoucnosti vyvíjet vzdělávání nebo životní styl, bude to mít zásadní vliv na způsob, jakým bude BT dále zdokonalovat a vyvíjet svou broadbandovou síť pro připojení k internetu.“
Cynikové mohou pochybovat o smyslu této analýzy. Když se ale podíváme na první analýzu Timeline, kterou BT zpracovala na začátku devadesátých let, ukazuje se, že mnoho předpovědí se vyplnilo a přesnost odhadu budoucího vývoje se pohybuje mezi 80-90%. Předpovědi BT se týkaly věcí, které jsou dnes běžnou součástí života. Pokud bychom se měli zmínit alespoň o několika, tak šlo například o krátké textové zprávy (SMS), e-mailový spam a využívání internetových vyhledávačů. Tým futurologů BT také v předstihu zaznamenal obrovský obchodní potenciál internetu dlouhé roky před jeho masovým rozšířením. Tehdejší analýza Timeline již v té době identifikovala některé dnes převládající modely on-linového podnikání, jako například služby spojené s cestováním, jako je třeba rezervace letenek nebo ubytování a maloobchodním prodejem, například prostřednictvím e-shopů, atd.
Matt Bross, technologický ředitel BT řekl: “Zabývali jsme se širokým spektrem technologií a tím, jaký vliv budou mít na naše životy v budoucnosti. Náš tým futurologů při sestavování analýzy Timeline posuzoval jak své vlastní tak profesionální scénáře možného vývoje. Bude zajímavé vidět, jak bude tato tisková zpráva vypadat v roce 2055 a jakým způsobem bude předána médiím.“
Grafická verze „BT Technology Timeline“ je k dispozici na http://www.bt.com/technologytimeline.
Některé předpovědi BT Technology Timeline:
Podrobný přehled viz http://www.btplc.com/Innovation/News/timeline/TechnologyTimeline.pdf

Technologická novinka/realizace

Samozničitelná DVD média pro využití ve videopůjčovnách 2006-2010
Počítačem vytvořená skupina se umístí se svou skladbou v top 20 2006-2010
Televizory emitující pachy či vůně za pomoci speciálních čipů a chemikálií 2006-2010
První vyhynulý živočišný druh se podaří oživit 2006-2010
Do fotbalových míčů a fotbalistů budou umístěna zařízení pro záznam zápasu 2006-2010
Plná komunikace s počítačem prostřednictvím hlasu 2008-2012
Počítačové monitory zobrazující data v tiskové kvalitě 2008-2012
Někteří vaši přátelé budou uměle vytvoření, nebudete však schopni určit kteří 2008-2012
Vaši domácí miláčkové budou vybaveni zařízením pro sledování jejich polohy 2008-2012
Závislost na počítačových hrách se stane celonárodním problémem řady zemí 2008-2012
Do zubní pasty budou umístěny bakterie likvidující zubní plak 2008-2012
„Bohatá“ část světa bude těžce infikována nemocí pocházející z rozvojového světa 2008-2012
Vynalezení léku na cukrovku díky výzkumu kmenových buněk 2008-2012
Nejvíce vydělávající světová celebrita bude uměle vytvořená 2011-2015
Lékařské přístroje se samy pohybují krevním řečištěm s vlastním zdrojem energie 2011-2015
Pacienti v domácím léčení využívají vzdálených konzultací v rámci telemedicíny 2011-2015
Syntetičtí učitelé vybavení umělou inteligencí budou mít lepší výsledky než lidé 2013-2017
Počítače samy píší software pro svůj provoz 2013-2017
Elektronická forma života získá základní práva 2016-2020
Umělá inteligence se stane členem parlamentu 2016-2020
Válka vedená čistě mezi roboty 2016-2020
Osobní automobily plně řízené autopilotem 2016-2020
Virus zlikviduje polovinu elektronických domácích zvířátek po r. 2020
Přímé propojení počítače s lidským mozkem po r. 2020
V rozvinutých zemích bude více robotů než obyvatel po r. 2020
Roboti překonají svou inteligencí a fyzickými schopnostmi lidstvo po r. 2030
V domovech důchodců se bude masově využívat virtuální realita po r. 2030
Použití asteroidu se změněnou dráhou jako zbraně po r. 2040
Těžba surovin na asteroidu po r. 2040
Soběstačná kolonie na Marsu po r. 2040
Tým humanoidních robotů porazí fotbalovou reprezentaci Anglie po r. 2050
Celá generace neznalá čtení, psaní a neschopná pracovat po r. 2050
Cestování nadsvětelnou rychlostí po r. 2100

Informace o BT
BT je jednou z vedoucích světových společností zajišťujících komunikační řešení a služby ve více než 140 zemích. Hlavní oblasti aktivit BT zahrnují síťové služby v oblasti IT, místní, národní a mezinárodní telekomunikační služby, služby s přidanou hodnotou v oblasti broadbandového připojení a internetové produkty a služby. BT se skládá z následujících čtyřech hlavních společností: BT Global Services, Openreach, BT Retail and BT Wholesale.
V účetním období, které skončilo 31. března 2005 dosáhlo BT tržeb ve výši 18,623 miliard liber se ziskem před zdaněním ve výši 2,354 miliardy liber.
Společnost British Telecommunications plc (BT) je stoprocentně vlastněna společností BT Group a zahrnuje v podstatě veškeré podnikatelské aktivity a aktiva BT Group. BT Group plc je kotována na burzách cenných papírů v Londýně a v New Yorku.
Související články
Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.