Šachový superpočítač Deep Blue se chystá na AIDS

Technologie |

IBM uvádí nový superpočítač (typ RS/6000 SP) obsahující 1 152 Power3-II procesorů, které využívají měd pro vodivé spoje. Doposud je zbylými výrobci chipů používán hliník, který vede proud pomaleji a tudíž zpomaluje chod procesorů. ...
IBM uvádí nový superpočítač (typ RS/6000 SP) obsahující 1 152 Power3-II procesorů, které využívají měd pro vodivé spoje. Doposud je zbylými výrobci chipů používán hliník, který vede proud pomaleji a tudíž zpomaluje chod procesorů.
Rychlé spojení výpočetních uzlů (skupin procesorů) dohromady zajišťují vysokorychlostní switche. Tato technika byla již dříve vyzkoušena v počítači Deep Blue, který v šachovém zápase porazil Garryho Kasparova.
Superpočítač jménem Blue Horizon byl instalován v kalifornském San Diego Supercomputing Center. Zde bude sloužit vědeckým výpočtům, např. návrhu nových léků proti viru HIV způsobujícímu nemoc AIDS. Nejvyšší rychlost Blue Horizon je 1.02 teraflops (10 na 12 operací v pohyblivé desetinné čárce za vteřinu), což mu zajišťuje 10. příčku v žebříčku nejvýkonnějších počítačů (viz http://www.top500.org). Další informace o celém projektu lze získat na http://www.sdsc.edu/Resources/bluehorizon.html.
Související články
Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.