Tisková zpráva: Výpočetní systém SGI Altix 350 na Západočeské univerzitě v Plzni

Technologie |

Na systému je nainstalován například programový balík FLUENT pro řešení úloh dynamiky tekutin a termodynamiky, MSC.MARC a LS-DYNA pro strukturální analýzy, ANSYS pro multifyzikální problémy.




Společnost Silicon Graphics (SGI), přední dodavatel výkonných serverových a grafických řešení pro oblasti náročných výpočtů a specializovaných vizualizací a společnost Intel oznámili, že Západočeská univerzita v Plzni provozuje výkonný linuxový výpočetní server SGI Altix 350 s procesory Intel Itanium 2.

Západočeské superpočítačové centrum ZČU v Plzni provozuje systém osazený 8 procesory Intel Itanium 2 a 48 GB globálně sdílené operační paměti. Systém je zapojen do univerzitní infrastruktury SAN a může využívat až několik desítek TB datového prostoru z FC diskových polí.

Západočeské superpočítačové centrum poskytuje již od roku 1995 přístup uživatelům k výkonné výpočetní technice. V letech 1995 a 1999 byly instalovány dva symetrické multiprocesorové superpočítače na platformě Alpha. Zejména první nákup byl důležitým impulsem pro výpočetní podporu vědecké komunity na ZČU v Plzni a její další rozvoj v oblasti náročných simulací.

V posledních letech nastal částečný odliv uživatelů k Linuxovým PC klastrům, tedy systémům s distribuovanou pamětí, ale zkušenosti ukázaly, že přítomnost výkonného serveru s dostatečným množstvím globálně sdílené paměti je nezbytná pro určitou třídu úloh, které jsou řešeny vědeckými pracovníky. Volba tak padla na výpočetní systém SGI Altix 350, který kromě nezbytného procesorového výkonu nabízí hlavně množství dostupné paměti s potřebnou propustností a nízkou latencí.

Podmínkou úspěšného využívání superpočítačů bylo také pořízení aplikačního softwarového vybavení, které je do dnešní doby udržováno a rozšiřováno. Tak nyní mohou uživatelé získané zkušenosti uplatnit a využít vynikající škálovatelnosti systému při paralelním běhu úloh. Na systému Altix 350 je kromě standardního programového vybavení a nezbytného vývojového prostředí nainstalován například programový balík FLUENT pro řešení úloh dynamiky tekutin a termodynamiky, MSC.MARC a LS-DYNA pro strukturální analýzy, ANSYS pro multifyzikální problémy a případně další software podle potřeby a dostupnosti.








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.