V letadlech EU půjde telefonovat, musí mít ale vlastní palubní síť

Technologie |

Mobilní telefony budou propojeny s palubní telefonickou sítí, která je spojena se zemským povrchem pomocí satelitu. Pasažéři budou muset své mobily vypínat během vzletu, přistání a při průletu pásem turbulencí.
Evropská komise stanovila rámec pro používání mobilních telefonů na palubách letadel. O tom, za jakých podmínek budou aerolinky dovolovat používání mobilů v průběhu letu, budou již rozhodovat samotné společnosti.

Cestující využívající služeb aerolinek sídlících v některém ze států EU budou moci od nynějška oficiálně telefonovat i přímo v letadle. Nebudou se ale moci spojit přímo s pozemní mobilní sítí, mobilní telefony cestujících budou totiž propojeny s palubní telefonickou sítí, která je spojena se zemským povrchem pomocí satelitu. Toto poněkud složitější řešení by mělo podle odborníků zajistit bezpečnost letu.

Stále ale nebude možné používat telefonní přístroj během celé cesty. Pasažéři budou muset své mobily vypínat během vzletu, přistání a při průletu pásem turbulencí. Posádka letadla navíc bude moci v případě jakéhokoli ohrožení mobilní spojení vypnout.

Výdaje na provoz mobilní sítě v letadle budou platit především samotné aerolinky. Evropská komise ale upozornila mobilní operátory, že nepřipustí účtování neadekvátních částek a nebude se bát přikročit k případným regulacím. Navíc by se neměl nijak lišit poplatek za zprostředkování hovoru dle toho, v jakém vzdušném prostoru se bude letadlo právě nacházet.

Přestože je tato zpráva EK vnímána vesměs kladně, ne všechny aerolinky uvažují o zavedení mobilních sítě na palub svých letadel. Chtějí tak zamezit rušení cestujících během letu a spíše plánují poskytovat svým zákazníkům vysokorychlostní internetové připojení během letu.

Viz také:
V letadle Airbus půjde telefonovat z mobilů
Mobilní hovory i internet v letadlech
Související články
Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.