Vodíkový pohon podle NECu

Technologie |

Na stránkách Scienceworldu jsme již informovali o plánech s využitím vodíku jako zdroje elektrické energie pro přenosné počítače. K firmám, které se angažují na tomto poli, nyní přibyl i japonský NEC. Na rozdíl od zatím existujících p ...




Na stránkách Scienceworldu jsme již informovali o plánech s využitím vodíku jako zdroje elektrické energie pro přenosné počítače. K firmám, které se angažují na tomto poli, nyní přibyl i japonský NEC. Na rozdíl od zatím existujících projektů, které počítaly s tím, že zdrojem elektrické energie bude řízené spalování vodíku s kyslíkem, se v NECu podařilo sestrojit také prototypy zařízení, v nichž se spaluje metan (který je hlavní složkou například zemního plynu a tudíž podstatně levnější než vodík).
Tým vedený Sumio Iijamou předpokládá, že k řízenému spalování by mělo docházet v uhlíkových nanotrubičkách (na tomto poli se zatím angažuje především IBM). Při tom vznikne elektrická energie a voda. Přebytečné teplo se spotřebuje na vypaření vody, která unikne v podobě páry do okolní atmosféry.
Prototyp baterie naplněné zkapalněným plynem vydrží dnes údajně 10krát déle než současná lithiová baterie stejné velikosti.
NEC na celém projektu spolupracuje se dvěma japonskými výzkumnými institucemi placenými ze státních zdrojů (Japan Science nad Technology a Institute of Research and Innovation).
Odhaduje se, že komerční dostupnost notebooků běžících "na plyn" by mohla nastat v průběhu pěti let (NEC však přitom za dolní hranici dokonce pokládá už rok 2003). Uplatnění by nový zdroj energie našel i v mobilních telefonech. Při aplikacích, které jsou možné v sítích třetí generace (videokonference apod.), se totiž životnost baterií v mobilních telefonech samozřejmě výrazně snižuje.








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.