Auto z 3D tiskárny

Technologie |

Jim Kor označuje svou tiskovou technologie Fused Deposition Modeling. Jednotlivé vrstvy plastu mají tloušťku 0,04 mm.

Auto z 3D tiskárnyJim Kor z Manitoby, respektive jeho firma Kor Ecologic, představili prototyp auta Urbee 2. Je to malý vůz pro dva cestující určený pro městský provoz, se třemi koly. Co je zajímavé, tento automobil má být dalším příkladem věcí, které by se mohly vyrábět na 3D tiskárně.
Tisková technologie zde nemá být jen marketingovým tahem; vytvářejí se takto totiž relativně velké části, které jsou však tenké a napasované co nejtěsněji k sobě. Výsledkem má být příznivý poměr hmotnost/pevnost, nízká spotřeba atd. Vytisknout takto nárazník (složený ze 2 částí) trvá např. 300 hodin, celý vůz 2 500 hodin.
Kor označuje svou tiskovou technologie Fused Deposition Modeling. Jednotlivé vrstvy plastu mají tloušťku 0,04 mm. To umožňuje přesnou kontrolu procesu podle profilu. Vlastnosti výsledného materiálu mají být výsledkem podobné optimalizace jako třeba ptačí kost.
Samotný tisk byl proveden na zařízení RedEye/Stratasys.
Samozřejmě zůstává otázka, nakolik se dnes 3D tisk hodí pro vývoj/prototypy a nakolik i pro průmyslovou výrobu. U popsaného postupu by asi tempo výroby (cca 3 auta za rok při nepřetržitém provozu) nestačilo na amortizaci příslušného zařízení.

Zdroj: Phys.org

Ukázkové video na Youtube: http://www.youtube.com/watch?v=FOh_m9pPvDoÚvodní foto: Oskay, Wikipedia, licence GNU Free Documentation License
Související články
Komentáře

30.07.2014, 18:34

.... áëàãîäàðþ....

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.