Bizarní fenomén synchronizovaných měsíčních cyklů

Biologie |

Možná jste někdy narazili na poměrně citlivý až delikátní problém, tzv. synchronizovanou menstruaci. Jde v něm zhruba o to, že ženy žijící spolu např. na koleji mají tendenci synchronizovat své měsíční cykly. Jak tuto skutečnost vysvětlit z hlediska evoluční biologie?




Možná jste někdy narazili na poměrně citlivý až delikátní problém, tzv. synchronizovanou menstruaci. Jde v něm zhruba o to, že ženy žijící spolu např. na koleji mají tendenci synchronizovat své měsíční cykly. Jak tuto skutečnost vysvětlit z hlediska evoluční biologie?

Přinášíme korespondenci, kterou autor na toto téma vedl s dvěma evolučními biology. Protože se vše odehrávalo prostřednictvím e-mailu, omluvte nepřítomnost diakritity.

napadly me nasledujici moznosti:
– skupinova selekce. tlupa., kde vsichni menstruuji ve stejny cas, je zvyhodnena oproti konkurenci (napr. jeden den proste nekde cekaji, dalsi dny jsou plne mobilni – jinde stale nejaka zena pusobi problemy)
– memeticky prenos. proste podobne jako lide spolu pobyvajici napr. na koleji zacnou po nejake dobe chodit spat ve stejnou hodinu, pouzivaji stejna slova atd. Perioda je pak neco jako "zvyk". v tomto pripade by zrejme "dominantni" zena vnutila svoji periodu sve spolubydlici.
– individualni selekce. atraktivnejsi zena by se takto "napojila" na periodu te mene atraktivni. v tu chvili by de facto nikdy nemohlo dojit k tomu, ze by byla oplodnena zena mene atraktivni.
– dulezite by bylo zjistit, zda se vysledna perioda zen ustavuje nekde v prumeru mezi puvodnimi fazemi a nebo zda se jedna zena druhou nejak napoji… a ktera na kterou.

odpovědi:
– (1) myslim, ze to je zenska strategie proti muzske nevere, tedy vlastne hypoteza c. 3. Ale nevim, jestli to nekdo zkoumal, takze nevim, jestli se o tom neco podstatneho vi. Mimochodem – nejlepsi memeticke vysvetleni by bylo, ze k zadne synchronizaci nedochazi, jenom se to tak rika…
– (2) Ta prvni hypoteza predpoklada skupinovou selekci a ta u cloveka zcela jiste efektivne fungovat nemuze. Ty dalsi hypotezy jsou vcelku pravdepodobne, muselo by se to ale testovat na nejakych datech.

Odpovídali Jan Zrzavý (1) a Jaroslav Flegr (2) (dovolil jsem si zveřejnit odpovědi zesoukromé emailové korespondence bez jejich výslovného souhlasu se zveřejněním, protože mi téma přijde velmi zajímavé – veškerá "vina" za tento postup každopádně leží na autorovi tohoto článku)

Poznámka: Komentáře jsou přehledně rozebrány v souvisejícím článku…

Poznámka 2: Pokud se vám nepodaří zobrazit "všechny komentáře", zaškrtněte vždy několik komentářů a zobrazujte takto postupně. Za chybu redačního systému se omlouváme.








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.