Cítí pes pocit viny, nebo strach?

Biologie |

Falešně obviněný člověk jistě nemá proč mít pocit viny, ale jistě může mít strach. Liší se nějak chování falešně a oprávněně obviněného? A najdeme takové rozdíly u psa?




Má pes v určitých situacích pocit viny a hanby, nebo spíše strach před trestem? Otázka je to sama o sobě poněkud sporná. Ptáme se v ní, jak vypadá psí psychika „zevnitř“, což je ošemetné. Vlastně nás při tom zajímá, zda má pes nějakou „morálku“, kterou by nejspíš převzal od člověka, jenže i u samotných lidí se oba pocity těžko odlišují – v extrémním pohledu můžeme říct, že pocit viny je vždy strachem, i když nehrozí světská spravedlnost; viník se třeba může děsit pekla či jiného metafyzického trestu.
Aby se vůbec dalo rozumně odpovídat, potřebujeme nějaké experimentální rozlišení. Inspiraci nám může poskytnout falešné obvinění. Falešně obviněný člověk jistě nemá proč mít pocit viny, ale jistě může mít strach. Liší se nějak chování falešně a oprávněně obviněného? A najdeme takové rozdíly u psa?
Americký etolog Peter Wollmer provedl následující pokus. Fena huskyho Mango trhala v nepřítomnosti pána na kusy veškeré papírové předměty, i když za to byla několikrát potrestána. Po příchodu pána domů se v takovém případě tvářila „provinile“. Wollmer provedl to, že nainstruoval majitele, aby jednou roztrhal knihy sám, pak psa pustil do zpustošeného pokoje a odešel. Když se vrátil, Mango byla opět „provinilá“, ačkoliv k tomu neměla žádný důvod. Zdá se tedy, že alespoň v tomto konkrétním případě nešlo o pocit viny, ale strach z trestu „jsem v pokoji s cáry papíru – to je „důkaz“ – budu potrestána“. Chování psa bylo v obou případech totožné. „Vina“ je pak spíše usmiřovacím chováním, které má snížit pravděpodobnost útoku silnějšího, v hierarchii výše stojícího jedince.
Nicméně existuje i opačný pohled. Pes by se často trestu mohl vyhnout, ale jakoby na svůj prohřešek sám upozorní, ať už přímo nebo nepřímo. (Ale zase: i lidský pachatel se nejspíš může chovat podezřele pouze ze strachu.)

Zdroj: Frans de Waal: Dobráci od přírody, Academia, Praha 2006

Viz také:
Umí pes počítat a logicky dedukovat?
Trpět jako pes…








Související články




Komentáře

07.07.2009, 15:23 pyxis2009

To asi nebude tak jednoduché

Jeslti se liší chování falešně a spravedlivě odsouzeného člověka musí určitě záviset také na jeho charakteru, respektive hlavně na charakteru spravedlivě odsouzeného, Už jsme přece viděli i takové obviněné, kteří vypadali, jako by se těšili na zájezd do lunaparku. A zase někdo falešně obviněný může mít strach a jiný opět ne. Ten kdo má strach je "slabý" člkověk, na kterého se jednoduše svalí vina, protože se bojí neustále něčeho a jeho chování je předvídatelné. Člověk "statečnější" třeba ani strach nemusí pociťovat, nebo to může být člověk, který již naprosto rezignoval na existenci spravedlnosti a je smířen s faktem, že s tím nic nenadělá. Možná to i jde porovnat s chováním psů, protože známe pejsky, kteří mají radost z toho, že něco provedli a provinile se začnou chovat, až když jim nadáváme, existují psi, kteří se bojí pořád a nesmíme na ně ani zvýšit hlas a pak jsou tu psi, kteří možná také rezignovali na spravedlnost, protože jsou zvyklí, že si na nich jejich páníček vylívá zlost. Takového psa jsem ale osobně ještě nepoznala, buď z nichg bývají psi bojácní a nebo agresivní, protože se takové jednání nenechají líbit. Možná, že psovi jeho logika nedovolí přijmout něco takového, že spravedlnost neexistuje.

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.