Další výzkum o podobnosti člověka a šimpanze

Biologie |

Po celá desetiletí jsme byli zvyklí slýchat, že člověk a šimpanz mají společných 98,5 % genů. Poslední výzkumy genetiků však takto jednoduchá tvrzení zpochybňují.




Po celá desetiletí jsme byli zvyklí slýchat, že člověk a šimpanz mají společných 98,5 % genů. Poslední výzkumy genetiků však takto jednoduchá tvrzení zpochybňují.
Výzkumníci společnosti Perlegen Sciences z Kalifornie použili pro srovnání genetické informace šimpanzů a lidí výkonné zařízení, schopné čtení celé genetické struktury organismu, tedy celého genomu. Výsledky, publikované v pondělním vydání časopisu Genome Research, ukazují, že šimpanzi a lidé jsou mnohem více odlišní, než vědci dříve soudili.

„Studie ukazuje bohatost rozdílů, jež máme s našimi blízkými příbuznými v evolučním stromě,“ řekl Richard Gibbs, ředitel Centra pro čtení lidského genomu na Baylorské lékařské fakultě v Houstonu (neúčastnil se výzkumu).

Vědci z laboratoří společnosti Perlegen porovnávali lidský chromozom 21 s DNA šimpanze, orangutana a makaka. U všech druhů zjistili, že DNA byla během evoluce primátů přeorganizována podstatně častěji, než dříve soudili. DNA se často měnila v těch oblastech genomu, které obsahují funkční geny – geny, které mohou výzkumníci zkoumat jako důležité pro lidské zdraví. S novými technologiemi, jako je použité zařízení společnosti Perlegen, mohou vědci srovnávat genom s mnohem větší přesností než kdy předtím. Umožňuje totiž srovnávat nejen odlišnosti v posloupnosti jednotlivých párů písmen genetického kódu, ale i jejich uspořádání v rámci celého genomu.

Poznámka Pavel Houser: Na Science Worldu jsme již opakovaně diskutovali i o problémech s metodikou, podle které se dospěje k číslu typu „máme společných 99 % genů“.

Jsme si vědomi probémů s přidáváním komentářů v některých prohlížečích. Komentáře (eventuálně popis dalších problémů, kterých jste si na stránkách povšimli), posílejte prozatím e-mailem na pavel_houser@idg.cz








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.