Jaké oblasti mozku se aktivují při přemýšlení o výhře a prohře?

Biologie |

V rámci experimentu obdrželi "pokusní" studenti 30 dolarů a byli posléze tázáni, zda se budou účastnit různých typů her „hod mincí“. Při rozhodování byli skenováni fMRI a výsledek sázky se dozvěděli až ex post, když experiment skončil.




Lidské rozhodování je činěno za podmínek rizika či nejistoty. Od rozhodování mezi výnosným, ale nejistým zaměstnáním, přes volbu způsobu spoření na penzi, po odchod z nešťastného manželství, vytváříme svá rozhodnutí založené pouze na očekávaném stavu nejistého světa.

V novém čísle Science S. M. Tom a kol. publikovali článek o neuronálních korelátech rozhodování za rizika. V rámci experimentu obdrželi "pokusní" studenti 30 dolarů a byli posléze tázáni, zda se budou účastnit různých typů her „hod mincí“. Při rozhodování byli skenováni fMRI a výsledek sázky se dozvěděli až ex post, když experiment skončil.

V průměru byli hráči ochotni účastnit se hry s 19 dolary výhry a 10 dolary prohry, výsledky však měly poměrně vysoký rozptyl. Někteří vysoce rizikově averzní hráči by hráli jen za poměru 60 dolarů / 10 dolarům ve prospěch výhry, jiní, hazardéři, se spokojili i s poměrem 11 / 10. Těmto výsledkům pak odpovídala i odlišná aktivace mozkových částí – ti, u nichž došlo k intenzivnější aktivaci určitých částí mozku, prokázali i vyšší citlivost ke ztrátám (relativně k ziskům) – tj. vyžadovali vyšší poměr výhry ke ztrátě. Studie potvrdila dřívější výsledky, které ukazovaly, že již pouhé přemýšlení o výhře vede k aktivaci prefrontální kůry či ventrálního striata – jejich aktivaci vyvolávají i další podněty jako sex, sladkosti, příjemný obličej či kokain [uvádění tohoto seznamu je v neuroekonomických studiích až obsedantní]. Naopak deaktivaci stejných oblastí vyvolalo přemýšlení o prohře.
Poněkud překvapující bylo, že se při prohře neaktivovaly ty části mozku, u nichž se dříve zjistilo, že se aktivují při strachu či úzkosti, například amygdala nebo insula.

Převzato z http://blog.inbes.org/, upraveno








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.