Krysy prý cítí lítost

Biologie |

Další údajně výlučná lidská vlastnost byla zaznamenána i u jiného druhu. Neurovědci z University of Minnesota zdokumentovali, že krysy (či potkani?) mohou pociťovat lítost.

Krysy prý cítí lítostNejprve k použité terminologii. A. David Redish, Adam Steiner a jejich kolegové myslí lítostí (regret) nikoliv smutek nebo bolest, ale zápornou emoci vyplývající z vědomí vlastní chyby – dalo by se tedy říct i vina, ale to je zase spojeno s představou nějakého etického problému, což není tento případ. Lítost zde míněná není ale ani totožná se zklamáním (disappointment) – že věci dopadnou jinak, než jsme doufali, se stává, pak si to ale nevyčítáme sami sobě.

V rámci experimentu krysy řešily, jak dlouho vydrží čekat na dávku určité potravy. Různá zvířata měla různé chutě a různé preference. Po jejich stanovení se pak začalo hrát o to, zda se vyplatí čekat u jednoho zdroje nebo se spíše přesunut jinam. Působí to celé poněkud komplikovaně, krysy nicméně v určitých chvílích chápaly, že udělaly chybu (vzhledem ke svým preferencím). Emoce lítosti byla navíc u krys podobně jako u člověka spojena se zvýšenou aktivací orbifrontální kúry.

Podle autorů bychom se na základě podobně konstruovaných experimentů mohli lépe vyznat i v tom, co se děje v lidském mozku. Jinak vnímáme, je-li je nezdar výsledkem naší chyby, náhody nebo „nespravedlnosti“ (ačkoliv samozřejmě si v tomto máme tendenci leccos namlouvat a mnohdy navíc jednotlivé verze od sebe těžko objektivně odlišit).

Výsledky byly publikovány v Nature Neuroscience.

Zdroj: Phys.orgÚvodní foto: Stephen Walter Ranson, Wkikipedia, licence public domain
Související články
Komentáře

08.02.2015, 08:36

.... ñïñ!...

22.01.2015, 00:57

.... ñïñ çà èíôó!!...

22.01.2015, 00:27

.... ñïàñèáî çà èíôó!!...

21.01.2015, 23:55

.... áëàãîäàðåí!!...

13.12.2014, 20:09

.... áëàãîäàðåí....

30.07.2014, 18:56

.... good!...

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.