Oznámení Ruské akademie přírodních věd: Ruští vědci vítají nový zákon ČR o využívání kmenových buněk

Biologie |

"Použití nezaregistrovaných materiálů přináší katastrofální následky. Fungování některých firem prodávajících „všelék“ diskredituje ideu výměnné terapie,“ míní akademik Bazikov. Přijetí zákona o využívání embryí zabrání firmám prodávat buňky s podezřelým původem.




25. července 2005, MOSKVA – PRAHA. Český parlament se bude zabývat zákonem, který upraví podmínky výzkumů na lidských embryonálních buňkách. Ty se využívají v biomedicíně jako lék proti rakovině a jiným závažným nemocem. A právě biomedicína je oblastí, v níž ruští vědci mají velké zkušenosti a za sebou dlouhá léta výzkumů, kterými by mohli napomoci České republice. O tom informoval předseda zastoupení Ruské akademie přírodních věd v Praze profesor Igor Bazikov.

Rusové jsou pro etický přístup. Kmenové buňky se považují za lék budoucnosti. Podle vědců léčí rakovinu, cukrovku, používají se v beauty produrách, dále v oblasti stomatologie, gynekologie, oftalmologie a kardiologie. Avšak využívání kmenových buněk z embryí je spojeno s morálně-etickou otázkou. Některé kliniky totiž nabízejí injekce z potratového materiálu (tzv. buněčný koktejl). „Použití nezaregistrovaných materiálů v komerčních cílech přináší katastrofální následky. Fungování některých firem prodávajících „všelék“ diskredituje ideu výměnné terapie,“ míní akademik Bazikov. Přijetí zákona o využívání embryí zabrání firmám prodávat buňky s podezřelým původem. Zároveň poskytne vědcům možnost pokračovat ve výzkumech, které přinesou světu léky na nejzávažnější onemocnění.

Rusko chce v ČR aplikovat vědecké strategie. Ruští vědci považují za perspektivní tři směry výzkumu. První je spojen se získáváním a využitím buněk z kostní dřeně nebo tukové tkáně. Druhý směr znamená kultivaci fibroblastů (multipotentní kmenové buňky). Tyto buňky se získávají z embryí, registrují se ve Světové bance kmenových kultur a následně se množí.
Třetí možnost spočívá ve využití extraktu kmenových buněk k získaní medicínských mastí, sprejů, krémů. Ty se použijí v kosmetickém průmyslu, oftalmologii, dermatologii. „Na těchto třech projektech bychom chtěli spolupracovat s českými vědci“ – říká profesor Bazikov.

Smlouva existuje 2 měsíce, spolupráce však již déle. Dohoda o spolupráci ve vědecké oblasti mezi Českou republikou a Ruskou federací byla podepsána letos 24. května. Cesty ke společné vědecké práci se ale začaly hledat dříve. Rok 2005 se ale stal klíčovým: v únoru se 5 českých vědců stalo členy Ruské akademie přírodních věd. 13. března zaregistrovalo Ministerstvo vnitra ČR zastoupení Ruské akademie přírodních věd v Česku.
V Rusku sjednocuje Akademie přední zástupce vědeckého, kulturního a společenského života, např. disidenta – spisovatele Alexandra Solřenitsyna, exprezidenta Michaila Gorbačeva, fyzika Nikolaje Basova, ekonoma Vasilije Leontjeva a dalších 14 laureátů Nobelovy ceny.
17. března proběhla v Praze pod záštitou RAPV první česko-ruská vědecká konference „Kmenové technologie“.

Pro bližší informace kontaktuje, prosím, předsedu zastoupení RAPV v Praze:

MUDr. Igor A. Bazikov Dr. Sc.
Kontakty:
bazikov@volny.cz
http://www.RAEN.ru








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.