Při pouštění žilou mohlo jít o železo

Biologie |

Zbavit se železa je jedním ze způsobů, jak bojovat s infekcí. A jak to souvisí s lepší imunitou žen, středověkými morovými ranami, geneticky podmíněnou hemachromatózou nebo třeba vegetariánstvím?
Před nějakým časem se na Science Worldu objevil článek Údiv nad pouštěním žilou.
Byl zde vysloven podiv nad celou procedurou, která nejen nebyla k ničemu, ale navíc řadu lidí přímo na životě ohrožovala nebo i zahubila (mezi jiným snad i G. Washingtona). V diskusi dominoval nesouhlas spolu s uváděním příkladů, k čemu že pouštění krve může být ve skutečnosti dobré.
Jako jeden z pohledů stojí za to uvést i názor, který dává účinnost pouštění žilou do souvislosti se železem. Při pouštění žilou klesá v organismu množství železa; to je na jednu stranu nedobré a může vést k anémii. Na druhou stranu ale železo potřebují i naši parazité. Zbavit se železa je proto jedním ze způsobů, jak bojovat s infekcí.

Celý jev má zajímavé konsekvence:
– Léčit anémii v zamořených tropických oblastech dodávkami železa může nadělat více škody než užitku.
– Totéž může nastat při léčení chudokrevnosti u malých dětí.
– Pouštění žilou mohlo dokonce v případě lehčího průběhu choroby být účinné i při středověkých morových ranách.
– V souvislosti s geneticky danými poruchami metabolismu železa bývá nejčastěji uváděna cystická fibróza – ve vztahu k malárii. Existuje ovšem také geneticky podmíněná hemochromatóza, která je spojená s nadbytečným vstřebáváním železa a jeho ukládáním zejména v játrech. Neléčená končí tato choroba obvykle smrtí (ovšem nikoliv mladém věku) následkem poškození vnitřních orgánů. Jak to, že příslušná mutace dosud nebyla selekcí vymýcena? Nejspíš proto, že při vychytávání železa a jeho ukládání do jater bývá jeho hladina v krvi právě v důsledku toho nižší a imunita účinnější. V Evropě mohla být mutace pozitivně selektována například morovou epidemií.
– Nedostatek železa tedy může tedy posilovat imunitní systém. Možná i zde je jedna z příčin větší „odolnosti“ žen? (ztráty krve-železa při menstruaci; v době těhotenství pak ještě více železa užírá nový organismus) Ostatně i příznaky hemochromatózy se vyskytují výrazně častěji u mužů.
– Snížení obsahu železa používá organismus pro boj s parazity v okolí ran. Stejně tak bílek prakticky neobsahující železo má chránit zárodek proti přístupu parazitů do vajíčka.
– Uvažuje se o využití „železné zbraně“ i proti růstu nádorových buněk.

Zdroj: Sharon Moalem: Survival of the Sickest, HarperCollins 2007

Viz také článek Vezměte parazitům železo

Poznámky:
V rostlinné potravě je železo do značné míry vázáno v nezpracovatelných šťavelanech (např. červené víno pro dodání železa je pověra). V minulosti možný plus pro vegetariánství? (mechanismus méně železa-silnější imunitní systém?)

Ještě k pouštění žilou. Neznamená to, že na všem, co se v minulosti praktikovalo, „musí něco být“. Může jít o nesmysl, ovšem prakticky neškodný, a pak proti němu jen těžko působí selekce. Představa, že je rozšířená praktika, která je vysloveně škodlivá, sice z evolučního pohledu může působit zvláštně, ale přesto se může v populaci udržovat (spíše než o fitness jde třeba o nějakou rovnováhu evolučních strategií, přetrvávat mohou i memy, které svým nositelům škodí, pokud se dokáží účinně šířit; viz v této souvislosti i diskuse o náboženství – Vznik náboženství podle Dawkinse).
Související články
Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.