Psi mají specializované centrum pro rozpoznávání tváří

Biologie |

Specializované mozkové centrum pro rozpoznávání tváří bylo dosud popsáno pouze u člověka a dalších primátů.

Psi mají specializované centrum pro rozpoznávání tváříTo, že ho mají psovité šelmy (minimálně psi a vlci), není ale nijak překvapivé, jde o sociální zvířata, která mimiku obličeje běžně používají k signalizaci.

Gregory Berns, neurolog na Emory University, a jeho kolegové publikovali výsledky nového výzkumu v časopisu PeerJ. Psi si dobrovolně vlezli do prostoru, kde jim byla snímána magnetická rezonance, zatímco pozorovali promítané objekty. Nejprve ovšem museli absolvovat speciální školení, aby se na obrazovku vůbec soustředili, protože hafani se obvykle o dvojrozměrné obrázky nezajímají. Ani tak se ale ne všichni použití psi dokázali na obrázky soustředit aspoň 30 s – což bylo kritérium pro minimální dobu skenování mozku, aby výsledky byly zahrnuty do studie.

Když se psům promítaly lidské tváře, aktivovala se jim speciální oblast ve spánkovém laloku, u předmětů každodenní potřeby nebyla žádná podobná aktivace zaznamenána. Podobně to fungovalo při promítání psích obličejů; nezáleželo na tom, zda šlo o filmy nebo statické snímky.

Zdroj: Phys.org

Poznámky: Ostatně to platí i naopak: Psí tvář rozpoznáváme jako lidskou
Vlci oproti psům méně štěkají a více se dorozumívají právě mimikou, psi se hodně fixují na slovní povely. Lze proto předpokládat, že vlci umí tváře rozpoznávat lépe, i když je otázka, zda by se obtěžovali podrobněji sledovat promítané tváře lidské.Úvodní foto: Knmorgan08, Wikipedie, licence GNU Free Documentation License
Související články
Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.