Psí štěkot má gramatiku i syntax

Biologie |

Nese komunikace psů „informaci“ ve smyslu lidského jazyka, nebo se jedná pouze o vyjádření emocí či sociálního statutu zvířete? Může „vrr-haf-wau“ znamenat něco jiného něž „wau-haf-vrr“?
Nese komunikace psů „informaci“ ve smyslu lidského jazyka, nebo se jedná pouze o vyjádření emocí či sociálního statutu zvířete?

Zvuková komunikace psů bývá někdy srovnávána s vyjadřováním malých dětí, které ovšem v určité chvíli začnou do svých projevů přidávat gramatiku a syntax. To se mj. projevuje tím, že ne všechny elementy lze smysluplně spojovat (např. ne každé spojení podstatného jména a slovesa dává smysl). Taktéž závisí na pořadí jednotlivých výrazů ve sdělení: X tluče Y není totéž, jako Y tluče X. Jsou psi něčeho podobného schopni (tedy: může „vrr-haf-wau“ znamenat něco jiného něž „wau-haf-vrr“)?
Dosud mezi vědci převládala záporná odpověď, nicméně tomu tak být nemusí.
Nová pozorování ukázala, že psi znají pravidlo, že některé zvuky nelze „legitimně“ spojit – údajně se třeba nikdy nekombinuje vrčení a kňučení. Taktéž na pořadí může záležet. Určitý typ zavrčení znamená sebevědomé varování, asi ve stylu „jdi proč od mé misky, to je moje“. Pak existuje krátké zaštěknutí, kterým psi získávají pozornost – asi jako „pojďte se podívat, to je zajímavé“. Kombinace zavrčení-zaštěknutí je přitom výzvou ke hře, naopak zaštěknutí-zavrčení je výhrůžka, ovšem nejistá, když je pes sice připraven bránit nějaký předmět, ale současně se svého soka bojí.
Kromě závislosti významu na pořadí je zajímavé i to, že kombinace zvuků nese v obou případech jiný význam, než je prosté lineární skládání významů jednotlivých částí.

Zdroj: Stanley Coren: Inteligence psů, Práh, Praha 2007

Poznámka: Samozřejmě, že u knih napsaných nadšenými pejskaři bývá vždy podezření, zda informace jsou objektivní, zda přání není otcem myšlenky a schopnosti čtyřnohých miláčků nejsou zveličovány. Pokud mohu posoudit, tato kniha je nicméně solidní.

Viz také: Neuronová síť porozuměla psům
Související články
Komentáře

24.11.2015, 07:05

[…] počátku opačný názor viz také: Psí štěkot má gramatiku i syntax (zde se mluví o i složité struktuře štěkotu, kdy je význam závislý na […]

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.