Biologie |
Darwin se domníval, že proces domestikace byl velmi pomalý, Beljajev dokázal opak. Už za pár generací získal selektivním křížením lišky, které se chovaly de facto jako psi...
Slyšeli jste jméno Dmitrij Beljajev (Dmitry Belyaev)? Ano, byl to ten ruský, respektive sovětský (zemřel 1985) genetik, který šlechtil lišky. V Novosibirsku za tímto účelem založil šlechtitelský ústav.
Beljajev šlechtil stříbrné lišky na jedinou vlastnost – krotkost. Zatímco Darwin se domníval, že proces domestikace byl velmi pomalý, Beljajev ukázal, že evoluce může postupovat strašně rychle. Už za pár generací získal selektivním křížením (byť ne z divoké populace, ale z kožešinové farmy) lišky, které se chovaly de facto jako psi – chodily za ním, štěkaly, vrtěly ohony (vrtět ocasy na člověka začaly už ve 4. generaci!!), olizovaly ruku… Co je ještě zajímavější, v souvislosti se změnou chování lišky změnily i svůj vzhled a podobně jako psi i vypadaly (za 8 generací se objevily zkrácené ocasy, plandající uši).
Samozřejmě genetický výklad je nasnadě – geny jsou multifunkční, ty, které ovládají fungování mozku, hladiny všemožných neurotransmiterů apod. (nižší agresivita např. souvisí s vyšší hladinou serotoninu), mají vliv i na leccos dalšího. Zajímavé ovšem je, že u různých, byť příbuzných druhů (psovitých šelem), ještě existuje podobná korelace mezi chováním a vzhledem…
Možná, že toto je vůbec univerzální způsob, jak probíhala domestikace. Beljajev zkusil něco podobného i s norky. Šlechtění na krotkost opět vyvolalo už za pár generací i výrazné fyziologické změny. Totéž nastalo u říčních vyder. V 90. letech bohužel experiment de facto skončil kvůli nedostatku peněz a většina pracně vyšlechtěných zvířat skončila v různých zoologických zahradách. Norků a lišek ubylo a vydří program skončil zcela.
V Novosibirsku od 70. let probíhal další, méně známý experiment, který se tentokrát soustředil na krysy (či potkany). Když genetik Svante Pääbo v roce 2003 místo navštívil, našel zde dvě různé linie krys, jednu šlechtěnou na krotkost, druhou na agresivitu. Krysy z první skupiny po něm lezly a chtěly být hlazeny, nechaly se zvedat apod., u druhé linie měl pocit, že 10-20 krys uprchlých z klece by ho dokázalo velmi rychle roztrhat. To vše za pouhých 30 let šlechtění. Tento projekt se pak přenesl do Německa. Vědci zde nyní provedli zajímavý experiment: potomky agresivní linie nechali vychovávat krotkými krysami – a naopak. Ukázalo se, že jde skutečně o genetický základ, protože tito potomci se chovali jako jejich biologičtí rodiče. Vyloučena byla i rozdílná hladina hormonů během březosti, tj. rozdíly byly skutečně genetické.
Problém ale byl přesně zjistit, jaké geny jsou za to odpovědné. Samozřejmě i krotké krysy se mezi sebou geneticky lišily… Aby se vědci přiblížili identifikaci, zkusili ze dvou linií získat hybridy, čímž získali více materiálu pro srovnávání…
Zdroj: New Scientist, zde celý podrobný materiál o domestikacích a tomto projektu
Poznámky:
Tato rychlost evoluce možná ukazuje, že i u člověka by se eugenikou dalo něco pořídit. I když samozřejmě – v průběhu jednoho lidského života se vystřídá mnoho generací lišek, o krysách ani nemluvě…
Nicméně se na to můžeme podívat i tak – jak uvádí New Scientist, můžeme odhalit rozdíly v genech odpovědných za sníženou agresivitu, najít jejich lidské homology, pak odhalovat, kdo má tyto geny v lidské populaci a třeba tyto lidi i léčit.
Nakonec bychom takto podle New Scientistu mohli dokázat vyšlechtit krotké linie zvířat, která jsou už sice chována, ale nikoliv zcela ochočena (býk, africký buvol…). V čem by zase mohla být výhoda pro lidi, ale i pro pohodlí těchto zvířat (s krotkým býkem budete nejspíš zacházet jinak). Viz také: Chov zvířat, která necítí bolest. Samozřejmě závisí na tom, nakolik si příslušné geny mezi různými druhy savců odpovídají.
A opět – mnohá divoká zvířata ohrožená ve volné přírodě by mohla přežít jako domácí mazlíčci. Viz také: Šance pro gepardy – rozmnožují se i v zajetí
Člověka jen napadá, zda zkrotlá zvířata nebudou tak trochu i zhlouplá (ale nemusí to tak být, viz psi – neagresivní labrador patří k inteligentním plemenům apod.).
Komentáře
17.12.2014, 07:19
[...] Viz také: Šlechtění postupuje neuvěřitelně rychle [...]
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.