Toxoplasma může být i užitečná – chrání před rakovinou

Biologie |

O parazitovi Toxolasma gondii se u nás píše často, samozřejmě především díky tomu, že příslušné výzkumy probíhají i v ČR.

Toxoplasma může být i užitečná – chrání před rakovinouZnáme tedy souvislosti toxoplazmy s úmrtností na dopravní nehody i podezřívavostí, sexuálním chováním i rizikem sebevraždy. Prvoka prakticky ve všech případech pokládáme za škůdce, který odhadem promořuje až třetinu populace – neškodí ale obvykle (výjimky: nákaza během těhotenství) zase tolik, aby probíhala selekce na větší imunitu proti nákaze.

David J. Bzik a Barbara Fox z Geisel School of Medicine v Dartmouthu ale nyní přišli s tím, že toxoplasma může svému hostiteli i prospívat. U zdravého člověka vyvolá takovou odpověď imunitního systému, která zvyšuje odolnost proti rakovině. Vznik a šíření nádoru může být totiž spojeno s vypnutím obranných reakcí organismu, toxoplasma ale imunitní systém zase nastartuje, protože tělo začne ve zvýšené míře produkovat např. T lymfocyty, které fungují jako zabijáci podezřelých buněk.

Experimenty probíhaly na myších s agresivním kožním melanonem a rakovinou vaječníku. Nebyl jim aplikován živý parazit, ale spíše odpovídající „očkovací vakcína“ zvaná CPS. Jde o parazita modifikovaného tak, aby se v hostiteli nemohl replikovat – mimo laboratorní kultivační médium není schopen ani růst. Při aplikaci běžné toxoplasmy může živočicha s rakovinou akutní fáze infekce dorazit, CPS ale prý vyvolá příslušnou imunitní odpověď bez dalších negativních účinků. Až 90 % pokusných myší následně jinak téměř bezvýhradně smrtelnou rakovinu přežily… Můžeme jen doufat, že příslušná technika se rychle začne testovat i na lidech.

Zůstává řada nejasností a námětů pro další výzkum:

– Čím je vlastně toxoplasma tak speciální? Nejde o bakterii, ale eukaryta, nicméně jiní parazitičtí prvoci či kvasinky s imunitním systémem hostitele nic podobného podle všeho neprovádějí? (Poznámka: Jak se to liší od vlivu jiných parazitů na imunitní systém? Viz např. myšlenky potlačovat alergické reakce tasemnicí.)

– Uvažuje se dokonce o tom, že získaná imunita proti rakovině by mohla být trvalá. (Proč? Mají snad něco takového lidé infikovaní běžnou toxoplasmou?) Možná jednou u člověka bude vakcína podobná CPS aplikována i preventivně.

– Jednou z možností je provést příslušnou infekci CPS mimo tělo pacienta na jeho vlastních předtím odebraných buňkách, tyto buňky pak namnožit a aplikovat je přímo na místo nádoru nebo do krve.

Zdroj: MedicalXpress.com

Poznámka: Obvykle se uvádí, že toxoplazma chce zmanipulovat např. myš tak, aby se zvýšila pravděpodobnost jejího sežrání kočkou (zpomalení reakcí atd.). U člověka se prostě jedná o parazitův omyl a slepou uličku, nás kočka nesežere (a smrtící automobil toxoplasma infikovat nedokáže); toxoplasma ovšem nepozná, v jakém je hostiteli.
Nicméně příslušné „jednání“ toxoplasmy mohlo mít v minulosti svůj smysl i v případě člověka – on takový autralopitékus se určitě stával kořistí lvů a tygrů.Úvodní foto: historicair, wikipedia, licence obrázku GFDL, Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Unported
Související články
Komentáře

20.01.2015, 08:50

.... tnx for info!...

18.01.2015, 19:19

.... tnx for info!...

18.01.2015, 18:48

.... good....

18.01.2015, 18:17

.... áëàãîäàðñòâóþ....

18.01.2015, 17:45

.... ñïàñèáî çà èíôó!...

18.01.2015, 17:15

.... ñýíêñ çà èíôó!!...

18.01.2015, 16:43

.... good!...

18.01.2015, 16:15

.... ñïàñèáî çà èíôó!...

18.11.2014, 08:22

.... tnx for info....

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.