Bod pro Modifikovanou newtonovskou dynamiku

Fyzika |

MOND, neboli modifikovaná newtonovská dynamika, představuje konkurenci mnohem přijímanější teorii temné hmoty. Novinkou je, že trpasličí galaxie, které jsou sousedy galaxie v Andromedě, se prý pohybují podle předpovědí MOND.

Bod pro Modifikovanou newtonovskou dynamikuTvrdí to alespoň vědci z Case Western Reserve University a Weizmann Institute of Science v článku, který publikoval Astrophysical Journal.
S představou temné hmoty přišel poprvé v roce 1932 holandský astronom Jan Ooort, když chtěl vysvětlit, proč galaxie rotují rychleji, než předpovídá Newtonův gravitační zákon. Podle teorie MOND je lepším řešením problému upravit vzorečky. MOND tvrdí, že při zrychleních/silách asi o 11 řádů menších, než je pozemská gravitace, není mezi silou a zrychlením vztah přímé úměry – má pak platit, že síla F je úměrná zrychlení a na 2. Síla potřebná k udělení určitého zrychlení je proto menší, než vyžaduje Newtonův zákon. Na pozorované chování galaxií (zrychlení) je tedy potřeba méně (gravitační) síly a tedy i menší hmotnost; tím odpadá potřeba zavádět temnou hmotu.
Ve zkoumaných trpasličích galaxiích byla velmi malá hustota hvězd. Objekty na sebe tedy působily jen titěrnými gravitačními silami – tedy právě v měřítkách, kdy MOND dává jiné předpovědi než Newtonovy zákony.
Kromě samotného měření byly pro další objekty jejich rychlosti pouze vypočítány. Zbývá počkat, jak zde bude výpočet odpovídat naměřeným datům v těchto případech.

Zdroj: Phys.org

Poznámka: Ono ale není tak jednoduché hrábnout do vzorečku (pomiňme, že takové řešení vypadá i tak dost svévolně), vždyť gravitace je klíčovou částí obecné teorie relativity.Úvodní foto: Wkipedia, NASA, ESA - licence public domain
Související články
Komentáře

30.07.2014, 15:41

.... ñïñ!!...

06.03.2013, 09:28 cc

a...

Čím by to tak mohlo být, kdyby tomu tak bylo? Kvantovaní sil?

06.03.2013, 09:22 karel-i

Tipy pro další čtení

Něco víc o MOND: http://arxiv.org/pdf/1112.3960v2.pdf Jiné dřívější úspěchy MOND: http://arxiv.org/pdf/1102.3913v1 (únor 2011) http://arxiv.org/pdf/1205.1308v2 (září 2012)

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.