Cena Roche Diagnostics pro českého vědce

Fyzika |

Úspěch vědeckého týmu, který v Ústavu radiotechniky a elektroniky AV ČR pracuje na problematice biosenzorů, potvrdila i spolupráce s americkou vládní agenturou odpovědnou za kontrolu kvality léčiv a potravin – US Food and Drug Administration.




***Tisková zpráva AV ČR

Významná cena v oboru senzorové technologie za rok 2006 byla udělena Ing. Jiřímu Homolovi, CSc., z Ústavu radiotechniky a elektroniky AV ČR

Při příležitosti 8. evropské konference o optických chemických senzorech a biosenzorech (EUROTP(R)ODE VIII), která se konala v Německu, byla udělena významná cena „Roche Diagnostics Prize for Sensor Technology“ za rok 2006 Ing. Jiřímu Homolovi, CSc., z Ústavu radiotechniky a elektroniky AV ČR v Praze. Získal ji za významné výsledky v oblasti povrchové plazmonové rezonance.
Senzory se staly součástí našeho denního života v rozsahu, jehož si nejsme ani vědomi: teplotní senzory zapínají a vypínají ledničky, jiné ukazují tlak nafty v autech a v zařízeních velkých průmyslových podniků, zapínají a vypínají osvětlení měst, vytvářejí základnu pro GPS. Biosenzory se používají k měření krevních plynů a četných jiných krevních parametrů včetně cholesterolu a glukózy. Senzory, označované i jako „biotesty“, jsou schopné testovat těhotenství, uplatňují se v lékařské diagnostice, ale i při kontrole kvality potravin a při detekci bakterií a virů. Je proto zřejmé, ze výzkum biosenzorů má vysoký společenský význam a věnuje se mu proto řada výzkumných týmů v Evropě i v zámoří.

Úspěch vědeckého týmu, který v Ústavu radiotechniky a elektroniky AV ČR pracuje na problematice biosenzorů, potvrdila i spolupráce s americkou vládní agenturou odpovědnou za kontrolu kvality léčiv a potravin – US Food and Drug Administration. Ta podporovala tříletým výzkumným grantem tento výzkum v oblasti biosenzorů pro bezpečné potraviny. Vzhledem k úspěchu projektu koupila FDA pro svoji laboratoř od akademického ústavu biosenzorický systém využívající tuto originální a patentovanou technologii. Senzorický systém vyvinutý v Ústavu radiotechniky a elektroniky AV ČR byl uveden do provozu v laboratoři FDA v College Park, MD (USA); zároveň byla dohodnuta další spolupráce mezi akademickým ústavem a touto významnou americkou vládní institucí.

Více informací: http://barolo.ipc.uni-tuebingen.de/europtrode/, http://www.ure.cas.cz/search/pdetail.php?id=homola








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.