CERN: Co přijde po Higgsově bosonu

Fyzika |

Urychlovač v CERNu máme spojen především s pátráním po Higgsově bosonu – předpokládá se, že byl nalezen a tím víceméně potvrzena platnost Standardního modelu. Čím dalším mohou ženevské experimenty rozšířit naše poznání?

CERN: Co přijde po Higgsově bosonu– černé díry. Tento fenomén byl alarmisticky medializován jako „náš poslední experiment“. Pokud zde nějaké černé díry vzniknou, pak budou nejspíš tak malé, že se ihned vypaří. J. Bekenstein (autor myšlenky o entropii černých děr) přidává ještě možnost, že vzniknou černé díry menší než atom, které budou oscilovat Zemí sem a tam. Horninou nebo např. lidským tělem by procházely bez interakce. Každopádně – pokud se v CERNu objeví ty nejmenší černé díry a vypaří se podle Hawkingových předpovědí, pak Hawking nejen vyhraje další ze svých sázek, ale také nejspíš získá Nobelovu cenu.
– strunová teorie. Urychlovač pochopitelně pátrá pouze v rozměru energií, které mu jsou dostupné, i zde by se však prý mohly objevit náznaky existence skrytých dimenzí, což by byl argument ve prospěch superstrun (a dále souvisí s potřebou objasnit, proč je gravitace v porovnání s dalšími základními interakcemi tak slabá). Nicméně tato možnost není příliš reálná.
– supersymetrie. V CERNu by se mohli najít partneři částic, jak je předpovídá teorie supersymetrie. Snad by se tím mohla vysvětlit i skrytá (temná) hmota. Kandidáty jsou zde např. hypotetické částice gravitino a gluino.
– antihmota. Existující asymetrii mezi hmotou a antihmotou by mohly pomoci objasnit experimenty spojené s rozpadem mezonu B.
– srážení těžkých jader může zvýšit naše porozumění kvark-gluonovému plazmatu, tedy zřejmě hlavního materiálu ve vesmíru krátce po velkém třesku.
– mohou být objeveny i další exotické částice související s Higgsovým bosonem – lehký nebo těžký Higgs.

Zdroj: David A. Aczel: Okamžik stvoření – CERN a velký hadronový urychlovač, Universum 2012Úvodní foto: NASA, Wikipedia, licence public domain
Související články
Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.