Dopis: Nadsvětelné fázové rychlosti při použití běžného vybaveni

Fyzika |

Elektrické signály lze přenášet minimálně čtyřikrát rychleji než světlo. Tento jev byl už v posledních dvaceti letech pozorován, zatím ale pouze při použití komplikovaného a drahého vybavení laboratoře. Článek v New Scientist a diskuz ...




Elektrické signály lze přenášet minimálně čtyřikrát rychleji než světlo. Tento jev byl už v posledních dvaceti letech pozorován, zatím ale pouze při použití komplikovaného a drahého vybavení laboratoře.
Článek v New Scientist a diskuze na Slashdotu rozebírají fenomén přenosu elektrického signálu větší rychlostí, než je rychlost světla.
Fyzici Jeremy Munday a Bill Robertson z Middle Tennessee State University nyní uskutečnili přenos elektrického signálu na vzdálenost 120 m čtyřnásobkem rychlosti světla při použití vybavení v ceně pouhých 500 USD. Celý experiment je prý navíc možné sestavit během 40ti minut.
Kabel byl vytvořen propojením 6-8 m dlouhých segmentů vyrobených z dvou různých druhů koaxiálního kabelu. Kabel byl připojen k dvěma různým generátorům signálu, a pomocí osciloscopu byla měřena interference signálů.
Badatelé tedy ve skutečnosti měřili rychlost, kterou cestovala špička vlny, vytvořené interferencí obou signálů. Bylo dosaženo rychlosti 4 miliardy kilometrů za hodinu.
Zatímco špička signálu cestuje rychleji než světlo, energie pulsu nikoliv. Nedojde tedy k porušení Einsteinovy teorie relativity. Signál je také při této rychlosti natolik zkreslen, že teoreticky nemůže dojít k přenosu žádné užitečné informace. Díky jednoduchosti experimentu ale nyní může dojít k masovému experimentálnímu prověřování těchto teorií.
Fyzici ale doufají, že by touto cestou mohli zrychlit přenos signálu v počítačích a telekomunikačních kabelech až o 50%. Běžně se totiž elektrické signály v kabelech šíří pouze rychlostí asi 2/3 rychlosti světla.
Zdroj dalších informací:
http://www.newscientist.com/news/news.jsp?id=ns99992796

Poznámka Pavel Houser: Podobného překročení rychlosti světla je možné dosáhnout nejen díky interferenci, ale také např. kvantovým tunelováním.
Poznámka číslo 2: Na základě komentářů jsem titulku ubral na "senzačnosti".
Poznámka číslo 3: "věčná" chyba redakčního systému, nefunguje zobrazování většího množství komentářů najednou. Proto prosím využívejte postupně možnosti "zobrazit vybrané komentáře". Za přečtení rozhodně stojí.

web autora: http://www.teckacz.cz,
obsah článku je chráněn GNU Free Documentation License








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.