Gejzíry na Marsu tryskaly až kilometry vysoko

Astronomie |

K obřím erupcím podle všeho docházelo na místech, odkud se z pod povrchu vyvalily i největší marťanské řeky. Zdroj vody byl ve velké hloubce, možná až 4 kilometry pod povrchem, kde byl pořádný tlak, což zase způsobilo vysokou rozpustnost CO2 a obrovský tlakový rozdíl oproti povrchu Rudé planety.

Gejzíry na Marsu tryskaly až kilometry vysokopravidelné páteční „přetištění“ staršího článku

Pozemské gejzíry jsou „poháněny“ buď vodní párou, nebo podobně jako pěnící pivo rozpuštěným oxidem uhličitým. Na Marsu se uplatňovala v minulosti druhá možnost, a to podle všeho s mnohem větším efektem než na Zemi.

Takové gejzíry například v Yellowstonu stříkají do výšky tak 45 metrů. Marťanské je hravě překonaly, jejich rychlost mohla být až 400 km/h a výše výtrysku řádově kilometry; stejně tak okolí v řádu kilometrů poprášily padajícím vodním deštěm – respektive spíše roztokem oxidu uhličitého, který při teplotě kolem –70 C dopadal zmrzlý v podobě ledových krup.

K obřím erupcím podle všeho docházelo na místech, odkud se z pod povrchu vyvalily i největší marťanské řeky, jejichž průtok mohl až stokrát překonávat Amazonku – tam, kde přesycený roztok oxidu uhličitého dokázal proniknout na povrch. A to z velké hloubky, možná až 4 kilometry pod povrchem. V takovéhle hloubce byl pořádný tlak, což zase způsobilo vysokou rozpustnost CO2 a obrovský tlakový rozdíl oproti povrchu Rudé planety.

To vše ukazuje, že tyto procesy neprobíhaly na rozdíl od Yellowstonu na Marsu nějak pravidelně/uspořádaně, ale měly značně kataklyzmatický charakter. Výška, které gejzír mohl dosáhnout, byla oproti Zemi samozřejmě ovlivněna také nižší gravitací a podstatně menším odporem řídké marťanské atmosféry.

Takové jsou alespoň závěry, které učinil Alistair Bargery a jeho tým z univerzity v britském Lancasteru na základě sedimentů v okolí dávných marťanských „pramenů“.

Zdroj: New ScientistÚvodní foto: NASA, Wikipedia. Licence obrázku public domain
Související články
Komentáře

01.02.2015, 04:26

.... ñïàñèáî çà èíôó....

01.02.2015, 03:53

.... tnx for info!!...

01.02.2015, 03:20

.... áëàãîäàðþ....

24.01.2015, 14:42

.... áëàãîäàðþ!...

17.12.2014, 08:38

.... ñïñ!!...

30.07.2014, 21:27

.... thank you!!...

13.04.2014, 08:18 rys05

sestihrany na povrchu planet a mesicu

Kromě KULATÝCH kráterů je na površích planet a měsíců spousta "kráterů" - ŠESTIHRANŮ. Od malých až po obrovské. Viz na obrázku vlevo dole. Je někde popsán jejich vznik ? ( pravidelný šestihran ?!!! )

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.