Jaderná baterie od Toshiby s otazníky

Fyzika |

Projekt „jaderné baterie“ společnosti Toshiba vstoupil do další fáze. Minireaktor o výkonu 10 MW má přinášet elektrickou energii aljašskému městečku Galena na řece Yukon.
***oznámení České nukleární společnosti

Projekt „jaderné baterie“ společnosti Toshiba vstoupil do další fáze. Minireaktor o výkonu 10 MW, který má přinášet elektrickou energii aljašskému městečku Galena na řece Yukon (USA), by tu nahradil spalování stále dražších ropných látek. Toshiba letos požádala o schválení projektu amerického regulátora Nuclear Regulatory Commision (NRC).

Galena podobně jako jiná aljašská města a osady je zcela závislá na výrobě elektřiny v dieselagregátech. Ročně tu spálí na 700 000 galonů nafty, kterou je možno do města přivézt po řece pouze v letních měsících. Palivo je navíc stále dražší, cena barelu ropy nyní vystoupala nad 90 dolarů. Projekt Toshiby představuje minireaktor o výkonu 10 MW chlazený sodíkem. Očekávaná cena elektřiny z této malé jaderné elektrárny má být v rozmezí 5 až 13 centů za kWh. Toshiba tvrdí, že konstrukce reaktoru zaručuje 30 let provozu bez výměny paliva. Jaderná část zařízení má být umístěna v podzemní betonové hale, turbínová hala bude na povrchu. Výstupní teplota páry má dosahovat 500 stupňů Celsia.
V roce 2004 obyvatelé Galeny s projektem souhlasili, počítali s tím, že „jaderná baterie“ Toshiby bude dodána jako pilotní projekt zdarma. Později se však objevily petice původních obyvatel Ameriky proti umístění radioaktivních materiálů na území státu Aljaška. Regulátor NRC očekává, že stanovisko rady kmenových náčelníků z povodí Yukonu obdrží v listopadu letošního roku. Skeptikové tvrdí, že se schvalování projektu Toshiby může protáhnout na mnoho let. V tisku se navíc objevily informace, že pro Toshibu je to běžný komerční projekt, ze který chce dostat zaplaceno. Někteří obyvatelé Galeny však doufají, že elektrický proud z nové jaderné elektrárny by mohl být dodán již v roce 2015.
„Jadernou baterií“ je nazýván také ruský projekt plovoucí jaderné elektrárny se sodíkem chlazenými reaktory o výkonu 2 x 35 MW. První taková jaderná elektrárna má být umístěna na pobřeží Čukotky.
Související články
Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.