Jak rychlý je nejnovější kvantový počítač

Fyzika |

D-Wave deklaruje masivní zvýšení výkonu svého kvantového počítače, poprvé má přes 1 000 qubitů.

Jak rychlý je nejnovější kvantový počítačSystémy kanadské firmy D-Wave jsou jedněmi z mála kvantových počítačů nasazených v praxi (alespoň tam, kde se o tom ví). Loni, když se zde o D-Wave naposledy psalo, byl v provozu systém s 512 qubity a slibovala se verze se 1024.

Viz také
Kvantový počítač od D-Wave prošel dalšími testy

Nyní firma svůj slib splnila a do prodeje jde systém D-Wave 2X, třetí generace produktu a první kvantový systém s více než 1 000 qubity.

Jak vypadá srovnání výkonu s běžnými PC u typu úloh, pro něž je počítač určen? New Scientist se pokouší o porovnání tohoto typu; čísla sama o sobě mnoho neřeknou, uvádí se třeba 600krát větší rychlost prohledávání stavového prostoru a nacházení maxim/minim v něm. Rozdíl ovšem závisí na velikosti úlohy (tuhle „exponencialitu“ D-Wave do svých srovnání údajně nezahrnuje), reálně je zase ale s kvantovým počítačem mnohem komplikovanější manipulace, výpočet je třeba složitě připravit a výsledek neméně složitě přečíst.

Druhý faktor ovlivňující podobná srovnávání: mnohé optimalizační úlohy se neřeší hledáním nejlepšího řešení, ale dostatečně dobrého řešení dostatečně rychle. V těchto případech se má využitelnost kvantového přístupu zvyšovat.

Kdybychom měli přesto nějaký benchmark sestavit, proti paralelnímu kvantovému počítači by mohly nejspíš stát moderní vícejádrové procesory nebo grafické karty. Na tomto hardwaru by se pak spustila simulace příslušného kvantového algoritmu, což prý D-Wave do budoucna plánuje.

Zdroj: New ScientistÚvodní foto: Ben Mills, Wikipedia, licence public domain
Související články
Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.