Kovový kompozit plave na vodě

Fyzika |

Na New York University Polytechnic School of Engineering přišli s materiálem, který by se mohl uplatnit při stavbě lodí. Nehrozilo by jim potopení ani při mechanickém porušení struktury.

Kovový kompozit plave na vodě



Slitina hořčíku doplněná karbidem křemíku by měla být dostatečně mechanicky i chemicky odolná, aby vydržela působení mořské vody. Nově vyvinutý materiál se zařazuje do kategorie tzv. syntaktických pěn, hořčíková slitina tvoří matrici. Unikátní vlastností má být kovová matrice v kombinaci s tím, že materiál je celkově lehčí než voda (hustota asi 920 kg na metr krychlový) – dosud na hladině plavaly jen syntaktické pěny na bázi polymerů. V tomto případě se nízké hustoty a dalších žádoucích vlastností dosáhlo tím, že „výplň“ tvoří miniaturní duté a tedy lehké kuličky SiC. Tyto kuličky také dokáží pohltit náraz a co se týče tlaku, materiál prý vydrží stonásobek oproti běžné požární hadici.

Díky tepelné odolnosti a nehořlavosti „pěny“ (karbid křemíku se rozkládá až kolem 2 500 C) se uvažuje i o jejím využití v automobilovém průmyslu, ať už jde o části motoru nebo výfuku. Speciálně se zmiňují také obojživelná vozidla. Vlastnosti materiálu lze ladit pro konkrétní aplikace, tj. přidávat různý podíl karbidu křemíku (řídí hustotu) a používat různé slitiny hořčíku. Karbid křemíku v podobě dutých kuliček se již vyrábí průmyslově.

Zdroj: ScienceDaily.com



Úvodní foto: User:Cepheus, Wikipedia, licence public domain




Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.