Linky: Umělé hvězdy – termojaderná fúze – bakterie chrání památky…

Astronomie |

Výsledky ankety ukázaly, že méně než procento tuzemských respondentů ví, kdo to byl Mendel. Některé klonovací techniky mohou souviset s předčasným úmrtím zvířat. Z ozářených atomů sodíku by se v atmosféře mohly tvořit "umělé hvězdy". ...




Výsledky ankety ukázaly, že méně než procento tuzemských respondentů ví, kdo to byl Mendel. Některé klonovací techniky mohou souviset s předčasným úmrtím zvířat. Z ozářených atomů sodíku by se v atmosféře mohly tvořit "umělé hvězdy". Bakterie mohou chránit zdivo starých památek, naproti tomu některé viry zřejmě souvisí s mozkovými nádory. Objevil se rozsáhlý materiál o principech termojaderné fúze…

Výsledky průzkumu názorů české veřejnosti na vědu uvádí Ihned. Závěr je však typický pro šetření tohoto druhu. Téměř všichni se o vědu zajímají a podporují ji, méně než 1 % ví, kdo byl Mendel.

Vědecká rubrika Ihned přináší i materiál o možných předčasných úmrtích zvířat vytvořených klonovacími technikami. Uvádí se sice, že úspěšnější jsou technologie využívající kmenových buněk, biologické detaily však článek opomíjí.

A do třetice Ihned, tentokrát velmi zajímavý článek o tvorbě umělých hvězd, které by astronomům usnadnily jejich pozorování. Tzv. naváděcí hvězdy budou ve skutečnosti tvořeny atomy sodíku. K dalším novým návrhům patří stavba teleskopu na odvrácené straně Měsíce.

Další vývoj na kosmické stanici IIS (nový výstup do kosmu) popisuje Idnes.

Baktérie mohou bojovat proti vlhkosti a plísním a tím chránit staré budovy. Celý princip funguje díky tomu, že mikroorganismy metabolizují dusičnany. Více uvádějí Lidové noviny. (Poznámka: z hlediska energetické výhodnosti metabolických přeměn je však logičtější opačný než zde popsaný postup, tj. oxidace dusitanů na dusičnany. Za tvorbu dusičnanů jsou zodpovědné také půdní bakterie žijící v symbióze s kořeny luštěnin).

Věda na Tiscali přináší rozsáhlý materiál o termojaderné fúzi. Jak vlastně postavit takovou fúzní elektrárnu? A dá propojit do jednoho celku se současnými jadernými elektrárnami štěpnými?
1. díl
2. díl

Na závěr našeho přehledu tradičně New Scientist. Souvislost nádorových onemocnění s viry je samozřejmě otázkou velmi komplikovanou. Nyní se zdá, že viry by mohly mít svůj podíl i na nádorech mozku. V nich totiž byly objeveny bílkoviny, které odpovídají právě genomu těchto virů, ve zdravé tkáni se však tyto proteiny nevyskytují.








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.