Materiál s rekordním aktivním povrchem: uhličitan hořečnatý

Chemie |

Výzkumníci z Uppsala University připravili materiál s rekordním povrchem, který navíc dokáže v obrovském množství absorbovat vodu.

Materiál s rekordním aktivním povrchem: uhličitan hořečnatý



Jedná se o formu uhličitanu hořečnatého, kterou objevitelé pojmenovali upsalit. Předpokládá se, že najde využití pro udržení věcí v suchu – ať už půjde o elektroniku, léky nebo kluziště na lední hokej. Jeho absorpční schopnosti se ale uplatní i jinde, třeba při odstraňování toxických látek z odpadů nebo při úniku ropy.
Oproti dosavadním tvrzením se navíc ukázalo, že amorfní uhličitan hořečnatý lze připravit poměrně snadno a za nízkých teplot.
Uhličitan hořečnatý se v krystalické formě vyskytuje v přírodě celkem běžně, ať už jako bezvodá sůl (magnezit) nebo hydrát. Amorfní uhličitany se připravují např. probubláváním oxidu uhličitého přes suspenzi odpovídajícího hydroxidu v alkoholu, od počátku 20. století však bylo v literatuře udáváno, že v případě uhličitanu hořečnatého podobný postup nefunguje. Ukázalo se, že přípravu takto nicméně provést lze.
Důležitější než samotná syntéza je ale ověření vlastností amorfního MgCO3. Změřený povrch činil 800 metrů čtverečních na gram látky. Materiál je přímo protkán póry o průměru menším než 10 nanometrů. Tím prý překonává dnes používaný překonává porézní oxid křemičitý, zeolity (hlinitokřemičitany) i uhlíkové nanotrubičky. Upsalit absorbuje výborně vodu i při nízké vlhkosti, čímž překonává i hygroskopické zeolity.
Článek byl publikován v PLoS ONE. Vedoucím výzkumného týmu byl Johan Gómeze de la Torre.

Zdroj: Phys.org



Úvodní foto: Karelj, Wikipedia, licence public domain




Související články




Komentáře

31.07.2014, 14:55

.... áëàãîäàðþ!...

29.08.2013, 11:33 scena

Díky

Děkuji za odpověď.

26.08.2013, 22:08 admin

vodivost

konkretne nevim, dalo by se asi dohledat, ale tipuji izolant. je to chemicky neco jako vapenec, nebo obecneji "sul". i kdyz to nema krystalovou mrizku. ledaze to do sebe vzdy nasaje aspon kapku vody....

26.08.2013, 09:34 scena

vodivost

Nebyla by informace, jak je to s elektrickou vodivostí nebo naopak nevodivostí tohoto materiálu? Zda by se mohl použít do superkondenzátorů? Takový povrch je škoda nevyužít.

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.