Nejpevnější známý materiál – karbyn (carbyne)

Chemie |

Grafen, pokládaný za dosud v tahu nejsilnější materiál, zřejmě přišel o své prvenství. Budou vlákna pro výtah na oběžnou dráhu místo toho z karbynu?

Nejpevnější známý materiál – karbyn (carbyne)Karbyn by prý mohl být současně i konkurencí diamantu.
Alespoň podle článku týmu výzkumníků z Rice University v Houstonu a ze Smalley Institute for Nanoscale Science and Technology se jedná o skutečný supermateriál. Karbyn je řetězec atomů uhlíku, kde se střídá buď jednoduchá a trojná vazba, nebo jsou všude dvojné (aby se zachovala čtyřvaznost). Příslušné vlastnosti této modifikace však zatím byly pouze vypočítány.

Karbyn podle všeho vzniká v mezihvězdném prachu, meteoritech nebo při prudkém stlačení grafitu. V roztoku se později podařilo syntetizovat řetězec 44 atomů. Nový výzkum nicméně tvrdí, že karbyn by se mohl tvořit i při pokojové teplotě a nevyžaduje pro svou existenci nijak extrémní podmínky.
Jiné jeho vlastnosti překonávají uhlíkové nanotrubičky, flexibilita zase DNA, přičemž karbyn by si mohl udržet tyto vlastnosti i ve větším měřítkách.

Zdroj: Phys.org

Poznámky:

– Přijde tedy po éře grafenu doba karbynu, respektive bude už uhlík soupeřit převážně s jiným uhlíkem?
– Je jedno, zda jde o dvojné vazby nebo kombinaci jednoduchých a trojných (nebo snad molekula může dokonce nějak oscilovat ve stylu benzenu?)
– Nevadí, že jde (jak to vypadá) o vlákno, neměla by struktura být nějak „zasíťovaná“? Nebudou pak vlákna klouzat po sobě? Nebo se řetězce „na koncích“ mají tendenci splétat s vedlejšími? Jak moc?
– Co elektrická vodivost a chemická/tepelná stabilita?

Na Wikipedii se nachází poznámka, že ovšem i samotná existence karbynu je někdy zpochybňována.Úvodní foto: Carbophiliac, Wikipedia, licence public domain
Související články
Komentáře

07.10.2019, 04:02 hanusak

spis ma byt: "Nejtvrdší známý materiál – karbyn (carbyne)"

casto co byva pevne, nebyva tvrde a naopak. jinak zupa web. Hanusak.

30.07.2014, 18:28

.... ñïàñèáî çà èíôó!...

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.