Nová technologie změní okna v solární panely

Fyzika |

Využití solárních kolektorů v oknech může přinést v této oblasti zajímavý posun. Místo pokrývání střechy běžnými a méně efektivními solárními panely totiž stačí umístit nové kolektory pouze do rohů již existujících skleněných tabulí.
Vědci z Massachusettského technologického institutu (MIT) přišli s novým způsobem, jak získávat elektrickou energii ze Slunce – jako solární panely totiž podle nich mohou být využita například okna velkých budov.

Nová technologie, označovaná jako "solární koncentrátor", má za úkol sbírat světelné paprsky na velkých plochách jako jsou právě okenní panely a koncentrovat je do rohů takovýchto oken, říká Marc Baldo, profesor na MIT a vedoucí projektu.

Baldo tvrdí, že představená technologie by měla přinést o 50 až 60 % vyšší efentivitu než tradiční solární panely. S novými kolektory bude možné získat zhruba 50 až 60 wattů na čtvereční metr, takže v případě velkých budov může dojít k opravdu výrazným energetickým ziskům. Podle něj je sice Slunce nevyčerpatelným zdrojem energie, ale hlavním problémem solárních panelů je stále jejich cena, nicméně využití solárních kolektorů v oknech může přinést v této oblasti zajímavý posun. Místo pokrývání střechy běžnými a méně efektivními solárními panely totiž stačí umístit nové kolektory pouze do rohů již existujících skleněných tabulí.

K dokončení funkčnosti koncentrátoru je pak potřeba natřít skleněné nebo i plastové tabule speciálními barvivy, která absorbují světlo v různých vlnových délkách a získaná energie je pak směřována do okrajů okenního panelu, kde se ukládá v solárních článcích.

Baldo říká, že tento koncept byl objeven již v 70. letech, ale dosud neměli vědci k dispozici technologii, která by byla schopna směrovat energii do krajů panelů bez jejích výrazných ztrát. Speciální směsice barviv, kterou výzkumníci z MIT vyvinuli, však řeší tento problém a přijatou energii jak pohlcuje, tak ji i vede správným směrem.

Vzhledem k tomu, že tento systém je poměrně jednoduché vyrobit, MIT očekává, že by mohl být implementován do tří let a stát se méně nákladnou alternativou k dosavadním solárním panelům.

Videozáznam, ve kterém Mark Baldo mluví o solárních koncentrátorech, včetně praktických ukázek, je k dispozici ze stránek MIT.

Zdroj: Computerworld.com

Viz také:
Intel investuje do solární energie
Chlazení sníží náklady na koncentrátorové fotovoltaické buňky
Solární panely z křemíkových plátů
Související články
Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.