Papír pevný skoro jako ocel

Chemie |

Papírem budoucnosti nemusí být jen ten elektronický. Z obyčejné celuózy teď technologové Švédského královského technického ústavu ve Stockholmu připravili materiál, který je pevnější než lité železo.




Papírem budoucnosti nemusí být jen ten elektronický. Z obyčejné celuózy teď technologové Švédského královského technického ústavu ve Stockholmu připravili materiál, který je pevnější než lité železo.
V rostlinné tkáni vytvářejí molekuly celuózy vlákna o tloušťce asi 20 nanometrů, která se mohou dále řetězit. Při klasickém způsoby výroby papíru se ale tyto struktury potrhají, z čehož vyplývá, že papír má takové mechanické vlastnosti, jaké má. Vlákna v klasickém papíru jsou mj. dost velká a hrubá s průměrem okolo 30 mikrometrů.
Lars Berglund a jeho kolegové výrobní postup upravili. V jejich jemnějším podání se rozmělněné dřevo enzymaticky rozkládá a vzniklá směs se poté „šlehá“. Výsledkem tohoto procesu jsou neporušená celuózová nanovlákna ve směsi s vodou. Jak voda vysychá, vlákna se pomocí vodíkových můstků vážou k sobě a vytvářejí tento síť – základ ultrapevného papíru. Proužek tohoto papíru o rozměrech 40 * 5 mm a síle 50 mikrometů pak v tahu překonal svou pevností i lité železo. Pevnost superpapíru byla 214 MPa (normální papír méně než 1, lité železo 130, konstrukční ocel 250). Tato pevnost vyplývá podle vědců (kromě malého průměru základních vláken a hustého zasíťování) mj. i z toho, že vlákna se po sobě stále do určité míry mohou posouvat, a tlak tak zmírňovat.
Vzhledem k struktuře se jedná o „nanopapír“. Malá velikost vláken také umožňuje mnohem jemnější a pravidelnější strukturu povrchu, prakticky bez viditelných defektů.

Zdroj: New Scientist

Poznámky:
K čemu by takový papír mohl být použitelný? Např. pro umělecké práce? Papírová taška i na nošení pivních lahví? Zpevňování jiných materiálů? Využití v elektronice?
Co bude extrémní pevnost v tahu znamenat pro další vlastnosti papíru? Půjde snadno protrhnout? Jak se bude rolovat či překládat?

Viz také:
Pavoučí vlákna by mohla jít vyrábět průmyslově
Lotos, kontryhel a samočistící textílie








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.