Plášť neviditelnosti má ochránit před zemětřesením

Fyzika |

Matematici z University of Manchester přišli s představou zvláštních metamateriálů. Měly by odklánět ne světlo, ale vlny zemětřesení.
Samotný termín metamateriál ve výzkumu (hlavní autor William Parnell) uveden není, ale práce se přímo inspiruje projekty optické neviditelnosti. Ukrytý předmět – např. budova – by se v tomto případě měl stát neviditelný pro zemětřesné vlny. Ochranný plášť by měl fungovat na principu pružné gumy.

Taková technologie by prý důležité objekty (jaderné elektrárny, vojenské velení) mohla chránit třeba i proti výbuchům. Lze zahalovat celé budovy nebo jejich klíčové části. Navíc by podobné principy mohly být využity i pro přípravu nanostruktur s nezvyklými vlastnostmi.

V zásadě, tvrdí výzkumníci, by zde neměl být rozdíl, světlo, zvuk nebo vibrace, vše lze popsat obdobným matematickým modelem. Ovšem autoři studie jsou matematici, jejich ochranu před zemětřesením v praxi nikdo nezkoušel.

 

Zdroj: Physorg.com

 

Otázky: To by musel plášť proti zemětřesení chránit budovu zespodu? A byl by třeba mrakodrap na gumě vůbec jinak stabilní? Také je otázka, nakolik je přirovnání k metamateriálům na místě, ony by se zemětřesné vlny zase „ohnuly zpět“? (Jinak by ale asi musela chráněná struktura přijmout kinetickou energii?)

(Původní zdroj viz zde)Komentáře

27.07.2014, 22:19

.... ñïàñèáî çà èíôó!!...

20.03.2012, 16:20 anonym

fyzikální princip

O který z následujících dvou principů se jedná : 1. ochranné prvky jsou bezprostředně u chráněného objektu a vlny rozptylují/odráží/disipují... 2. ochranné prvky rozptylující vlny jsou ve velké vzdálenosti a díky geometrii svého uspořádání dostávají chráněný objekt do interferenčního minima

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.