Problém? Hubble pozoroval hvězdu starší než samotný vesmír

Astronomie |

HD 140283 je nejstarší známou hvězdou.

Problém? Hubble pozoroval hvězdu starší než samotný vesmírV souhvězdí Vah bychom nalezli menším dalekohledem nenápadnou hvězdu s označením HD 140283. Stálice je pozoruhodná svým stářím, je to skutečný pamětník, nejstarší známá hvězda v Galaxii a jedna z prvních hvězd, které ve vesmíru vznikly.

Astronomy už dříve zaujalo, že HD 140283 je velmi chudá na prvky těžší než hélium, což znamená, že vznikala v době, kdy vesmír ještě nebyl těmito prvky znečištěn. Právě první generace hvězd vyprodukovaly těžší prvky, ze kterých mohly vznikat i planety.

Odhad stáří HD 140283 se ještě před 13 lety pohyboval kolem 16 miliard let, což je více než samotné stáří vesmíru. Znamená to snad, že je někde chyba? V teoriích o vzniku hvězd nebo vesmíru?

Hubblův dalekohled změřil paralaxu hvězdy, což je jeden z mála nástrojů pro měření vzdálenosti hvězd v Galaxii. Díky tomu se podařilo zpřesnit vzdálenost hvězdy na 190,1 světelných let. Na jejím základě vypočítali astronomové stáří hvězdy na 14,5±0,8 miliard let, což je už výrazně optimističtější pro tvůrce teorií o vzniku vesmíru. Interval odhadovaného věku však přesto stále zasahuje do odhadovaného stáří vesmíru, které v současnosti činí 13,8 miliard let.

Převzato z webu Exoplanety.cz, upraveno.Úvodní foto: Wkipedia, NASA, ESA - licence public domain
Související články
Komentáře

30.07.2014, 03:22

.... thanks for information!!...

24.03.2013, 19:52

[...] 23.3.2013 Milý deníčku. Vědci posunuli hranici stáří vesmíru. Je mu o 80 milionů let více – teď už to snad bude pasovat – Problém? Hubble pozoroval hvězdu starší než samotný vesmír. [...]

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.