Reaktor může mít plášť z uhlíkových nanotrubiček

Fyzika |

Americké ministerstvo energetiky udělilo grant projektu, který zkoumá uplatnění uhlíkových nanotrubic při vysokých teplotách. Struktury z těchto vláken se možná uplatní při stavbě jaderných reaktorů čtvrté generace...
***oznámení České nukleární společnosti

Americké ministerstvo energetiky udělilo grant výzkumnému týmu z Clemson University v Jižní Karolíně, který zkoumá uplatnění uhlíkových nanotrubic při vysokých teplotách. Struktury z těchto vláken se možná uplatní při stavbě jaderných reaktorů čtvrté generace, jejichž vývoj právě nyní probíhá.
Nová generace jaderných reaktorů chlazených například héliem bude pracovat při teplotách 650 až 980 stupňů Celsia. Pokud se ale pohyb chladicí látky při poruše zastaví, je reaktor vystaven ještě vyšším teplotám, které mohou být pro něj kritické. Teplota reaktoru stoupne až na hodnoty, kdy se pevnost materiálu rychle zhoršuje a ocelový plášť taví (kolem 1370 stupňů Celsia). Naproti tomu kompozitní plášť reaktoru vyrobený z uhlíkových nanotrubic těmto teplotám bezpečně odolá.
Uplatnění uhlíkových nanotrubic v jaderných technologiích je však teprve na samém počátku. Podle šéfa projektu profesora Amoda Ogaleho přispěje grant ve výši 450 000 dolarů na výzkum chování uhlíkových vláken v prostředí se silnou neutronovou radiací. Na novém výzkumu spolupracují také vědci z Oak Ridge National Laboratory a South Carolina State University.
Dřívější práce Ogaleho týmu již ukázaly, že uhlíkové nanotrubice, což jsou velké molekuly uhlíku o průměru 30 nanometrů, lze uspořádat do tenkých krystalických struktur s vynikajícími stejnoměrnými vlastnostmi a jen s minimální změnami po ozáření.

Zdroj: WNA

Česká nukleární společnost (založena v roce 1990) je dobrovolnou a neziskovou odbornou organizací. Hlavním cílem ČNS je provádět osvětu, napomáhat vzdělávání veřejnosti v oboru jaderné energetiky a šířit objektivní informace z oblasti mírového využívání jaderné energie. Je členem Evropské nukleární společnosti a ČSVTS.
http://www.csvts.cz/cns
Související články
Komentáře

28.07.2014, 04:40

.... ñïñ....

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.