Sonda NASA nalezla na Marsu tekoucí vodu

Astronomie |

Planetologové si už hezkých pár let pohrávali s myšlenkou, že by se během léta mohla na některých místech planety nacházet voda v kapalném skupenství.
Kosmická sonda MRO (Mars Reconnaissance Orbiter) objevila důkazy, které naznačují existenci tekoucí vody na povrchu Marsu.

Americká sonda Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) pracuje na oběžné dráze Marsu od roku 2006. Minulý týden oznámila NASA na tiskové konferenci, že sonda pravděpodobně našla důkazy, které by naznačovaly výskyt tekoucí vody v době léta.

Objev vody na Marsu není nikterak novou zprávou. Zásoby podpovrchového ledu už prokázala řada sond nejen z oběžné dráhy ale také z povrchu. Konec konců právě dnes slavíme 4 roky od startu sondy Phoenix, která 25. května 2008 přistála v oblasti severního pólu Marsu a během několikaměsíčního průzkumu okolí poskytla důkazy, že už pár centimetrů pod povrchem Marsu se vyskytuje vodní led.

Vraťme se však zpět k současnému objevu. Planetologové si už hezkých pár let pohrávali s myšlenkou, že by se během léta mohla na některých místech planety nacházet voda v kapalném skupenství. Je sice pravdou, že i v době léta se teplota pohybuje hluboko pod bodem mrazu, avšak tuto nevýhodu částečně kompenzuje zejména vysoká slanost vody.

Několik snímků, které by naznačovaly existenci tekuté vody, už sondy přinesly, nikdy však nešlo o jednoznačné důkazy. Veškeré „podezřelé tmavé oblasti“ se vždy nacházely na svazích marťanských hor a kráterů a nebylo jasné, zda jde o tekoucí vodu či třeba pouhý sesuv půdy.

Sonda MRO za téměř pět let práce nahromadila dostatek materiálu, takže vědci mohou velmi podrobně pozorovat sezonní změny

 

Převzato z webu Exoplanety.cz, upraveno.


 Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.