Nejteplejší voda na Zemi a test na synestézii

Člověk |

Dvě perličky podle New Scientistu. K dispozici je test, který by měl člověku snadno odhalit, zda trpí synestézií. Na Zemi byla odhalena zatím zřejmě nejteplejší voda existující v přírodě - superktická voda o teplotě 407 C.
Dvě perličky podle New Scientistu. K dispozici je test, který by měl člověku snadno odhalit, zda trpí synestézií. Na Zemi byla odhalena zatím zřejmě nejteplejší voda existující v přírodě – superktická voda o teplotě 407 C.

O synestézii se již na Science Worldu psalo. Jedná se o neadekvátní spojení smyslových vjemů, kdy při pohledu na barvu nebo při ochutnání jídla člověk slyší třeba zvuk nebo když při vyslovení slova ucítí vůni; chorobné je to tehdy, když nejde o asociaci (a člověk si tohoto spojení je vědom), ale o halucinaci.
Melissa Saenzová z Caltechu v Pasadeně nyní připravila počítačový program, který byl měl umožnit jednoduchý test. Lze si ho pustit jako spořič nebo jako video (viz odkaz z článku níže). Na videu člověk uvidí určitým způsobem se pohybující body; pokud přitom uslyší i zvuk, trpí nejspíš synestézií.
Zdroj: New Scientist

Viz také:
Synestesie: Barvy slov a vůně tónů
Podle čeho chutnají slova?

„Superkritická“ voda o teplotě 407 C (maximální teplota, při které může kapalná voda existovat za libovolného tlaku, je udávána na 374 C) byla překvapivě objevena i v přírodě. A to nikoliv na Venuši, ale v pozemských podmínkách. Jedná se o něco, co lze popsat jako mezistav kapalné a plynné fáze (včetně hustoty apod.).
Andrea Koschinská z univerzity v Brémách popsala tento stav vody v hloubce 3 km na dně Atlantského oceánu, kde dochází ke kontaktu vody s magmatem podmořských vulkánů; teplota se zde pohybuje až do 464 C. I 407 C by bylo ale nejteplejší dosud známou vodou v pozemských přírodních podmínkách.
Podmořské vulkány jsou zajímavých místech z hlediska specifických extremofilů, kteří obývají jejich okolí, ale hrají roli také v abiogenním koloběhu řady chemických prvků.
Zdroj: New Scientist

Poznámka: Jak je tento stav vody stabilní? Někdy se spekuluje o využití této vody k zisku energie nebo i těžbě podmořské ropy/plynu…

Viz také:
Rekonstrukce dávných proteinů ukazuje na horké počátky života
Ukrývají se na Zemi organismy s arzenem v DNA?
Související články
Komentáře

30.07.2014, 16:03

.... thank you....

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.