Světelné přepínače již fungují

Fyzika |

Počíače s jádry čipů propojenými světelnými vodiči místo běžných elektrických by se mohly podle zástupců IBM objevit kolem roku 2020 a nové čipy v nich se budou vyznačovat nízkým vyzařováním tepla a spotřebou na úrovni běžné žárovky..




Společnost IBM ohlásila, že její vědci již postavili první miniaturní světelné přepínače, které mohou kontrolovat tok informací v podobě světla. Tyto přepínače, vyrobené nanotechnologií, jsou 100x menší, než lidský vlas a díky nim bude možné vyrábět čipy s vysokým výkonem a velmi malou spotřebou energie. Výkon nových čipů s touto technologií by pak měl vzrůst stonásobně!

Prostřednictvím této technologie bude možné bez problémů vyrobit superpočítač o velikosti dnešního laptopu, kde jádra čipů budou propojena světelnými vodiči místo běžných elektrických vodičů a v nich budou putovat světelné pulzy, přenášející informace. Počítače postavené na tomto principu by se mohly podle zástupců IBM objevit kolem roku 2020 a nové čipy v nich se budou vyznačovat nízkým vyzařováním tepla a spotřebou na úrovni běžné žárovky, zatímco dnes superpočítače spotřebují běžně tolik energie, jako například stovky domů.
IBM dále uvedla, že postavené světelné přepínače jsou tak malé, že se jich na jeden čtvereční milimetr vejde zhruba
dva tisíce, pokud se poskládají vedle sebe. Co se týká principů přenosu, po převodu signálu z elektrické podoby do optické se tyto přepínače jednoduše starají jen o směrování informací v rámci optické sítě, která propojuje jádra čipu.

Viz také:
Jádra čipů propojená optikou
Světlo v procesorech








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.