Světový rok fyziky: Nová známka s Einsteinem a kvark-gluonové plazma jako kapalina

Fyzika |

Pozorované vlastnosti horké a husté hmoty se liší od všech doposud existujících teoretických předpovědí. Podle stávajících výsledků má kvark-gluonové plazma spíše povahu ideální kapaliny než plynu - má obrovskou brzdnou schopnost a dráhy částic vznikajících při srážkách jsou relativně krátké. Hustota plazmatu plazmatu odhadnutá na základě schopnosti pohlcovat vysokoenergetické částice je více než třicetkrát větší než uvnitř atomového jádra.




Jednota českých matematiků a fyziků a Tiskový odbor Akademie věd uspořádaly při příležitosti Mezinárodního roku fyziky tiskovou konferenci, na které byly představeny dva nově vydané tituly:
Prof. RNDr. Ludmila Eckertová, CSc., prezentovala knihu Cesty poznávání ve fyzice (Vydalo nakladatelství Prometheus. Kniha je určena zhruba pro lidi se znalostí fyziky a matematiky na úrovni maturity. Zabývá se gnoseologií, popisuje, jak vlastně z naměřených dat a smyslových počitků vznikají pojmy. Kromě kvantové teorie a teorie relativity se zaměřuje především na další nový směr fyziky 20. století, který je popularizován méně často – deterministický chaos.)
Prof. RNDr. Ivo Kraus, DrSc. představil knihu Příběhy učených žen (vydal opět Prometheus). Představeny zde nejsou pouze vědkyně, ale např. i panovnice, které vědě finančně přály, manželky/přítelkyně vědců a filozofů či jejich inspirátorky (o čem si psal Descartes s princeznou Kristýnou?) a taktéž autorky řady technických vynálezů a "hejblátek".

Michal Šumbera, CSc. z Ústavu jaderné fyziky AV ČR hovořil v průběhu tiskové konference o objevech, kterých bylo dosaženo na urychlovači RHIC v Brookhavenské národní laboratoři. V projektu jsou přitom zapojeni i čeští vědci.
Hlavní nové zjištění se týká charakteru kvark-gluonového plazmatu. Pozorované vlastnosti horké a husté hmoty se liší od všech doposud existujících teoretických předpovědí. Podle stávajících výsledků má spíše povahu ideální kapaliny než plynu – má obrovskou brzdnou schopnost a dráhy částic vznikajících při srážkách jsou relativně krátké. Hustota plazmatu plazmatu odhadnutá na základě schopnosti pohlcovat vysokoenergetické částice je více než třicetkrát větší než uvnitř atomového jádra.
Na rozdíl od klasických kapalin se ale částice v kvark-gluonovém plazmatu nepohybují chaoticky. Kvark gluonové plasma vykazuje vyšší stupeň organizovanosti, přirovnává se k pohybu rybího potěru. Při teplotách stotisíckrát větších, než je ta v jádru slunce, kvark gluonové plasma překvapivě teče prakticky bez tření.
Možné však je, že kvark-gluonové plasma, které bude připraveno v budoucnu v CERNu (srážky s ještě vyšší energií/vyšší teplota), bude mít opět charakter spíše plynu, tedy že příslušná látka je schopna fázového přechodu. Ze zjištění prozatím nijak nevyplývá, že by velmi raný vesmír byl zaplaven "uspořádanou kapalinou."
Michal Šumbera se vyjádřil i k otázce údajné nebezpečnosti pokusů v urychlovačích (strangelet, vznik miniaturní černé díry, destabilizace vakua apod.). Podle jeho názoru jsou eventuální rizika zanedbatelná.

Na základě návrhu Jednoty českých matematiků a fyziků vydala Česká pošta 25. 5. 2005 příležitostnou známku, na které je uvedeno logo Světového roku fyziky 2005 ve formě světelného kužele a Einsteinův postulát o konstantní rychlosti světla podle speciální teorie relativity. Známka má nominální hodnotu 12 Kč.
Se známkou se vydává obálka prvního dne vydání včetně příležitostného poštovního razítka. V obrazové části obálky je portrét Alberta Einsteina vytvořený M. Švabinkých v roce 1955. Obálka je vytištěna ocelotiskem z plochy v barvě hnědé.

Podrobnosti o známce:
http://www.cpost.cz/jetspeed/portal/media-type/html/user/anon/page/default.psml/js_pane/znamky,aktualniemise?ekpid=6817&grpid=448








Související články




Komentáře

30.07.2014, 05:41

.... hello!!...

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.