Bionic Learning Network: pneumatický rejnok a létající ryba

Ostatní |

Výstava Design and the Elastic Mind, pořádaná Muzeem moderního umění v New Yorku, má mj. ukázat možnosti využití biologických zákonitostí v technologických aplikacích, například pohonech.




***tisková zpráva společnosti Festo
Modely výzkumného projektu Bionic Learning Network společnosti Festo na designerské výstavě v New Yorku

Společnost Festo, přední světový dodavatel výrobků v oblasti průmyslové automatizace, vystavuje své modely na výstavě „Design and the Elastic Mind“, pořádané Muzeem moderního umění v New Yorku ve dnech od 24. února do 12. května 2008. Vystavované modely – Airacuda, Aqua_ray a Air_ray – pochází z projektu Bionic Learning Network, zaměřujícího se primárně na bionické aplikace pneumatických technologií vyvinutých společností Festo. Společným jmenovatelem vystavovaných exponátů je spojení nejmodernějších technologií se špičkovým designem.

Výstava „Design and the Elastic Mind“ v newyorském Muzeum moderního umění (The Museum of Modern Art, MoMA) dává návštěvníkům jedinečnou možnost nahlédnout do světa moderního designu reflektujícího nejposlednější vývoj v oblasti moderních technologií, vědy, výzkumu a životního stylu. Špičkové týmy designerů, vědců a inženýrů z celého světa zde prezentují exponáty na škále od mikroskopických vynálezů, přes modely létajících ryb až po studie dopravních vozidel budoucnosti, od pragmatických modelů pro každodenní využití až po provokativní vize budoucnosti.

Společnost Festo je na výstavě zastoupena třemi exponáty: pneumaticky řízenou rybou Airacudou, pneumaticky řízeným vodním rejnokem Aqua_ray a heliem plněným modelem létající ryby Air_ray. Všechny tři exponáty získaly v loňském roce významné designerské ocenění Good Design udělované Museem architektury a designu v Chicagu. Modely jsou součástí výzkumného projektu Bionic Learning Network, v rámci kterého specialisté společnosti Festo hledají možnosti využití biologických zákonitostí v technických a technologických aplikacích, zejména pohonech. Kromě výzkumného cíle je hlavním smyslem projektu zpřístupnit moderní technologie srozumitelnou formou širší veřejnosti a vzbudit zájem o technické disciplíny zejména u mladých lidí.

Airacuda
Design, tvar a kinematika této pneumaticky řízené ryby je navržena přesně podle své živé předlohy. Vodou se pohybuje jemně a téměř bezhlučně. Elektronika a pneumatika jsou včleněny do vodotěsné hlavy, ze které tak je, prostřednictvím dvou fluidních svalů, ovládán esovitý pohyb ocasní ploutve. Ploutev je ke konstrukci ryby připojena pomocí rámu, který se střídavě natahuje a stlačuje. Je-li rám stlačen, jeho geometrická konstrukce se automaticky zakřiví proti směru působící síly. Jde o aplikaci principu známého jako tzv. Fin Ray Effect ®. Fluidní sval (Festo Fluidic Muscle) je umělý sval vyvinutý společností Festo. Je to systém kontrakční membrány, zjednodušeně hadice, která se pod tlakem zkracuje. Základní myšlenka spočívá v kombinaci pružné hadice, která je ovinuta pevnými aramidovými vlákny tvořícími kosočvercový vzor. Tak vzniká trojrozměrná mřížková struktura. Pomocí vtékajícího média se mřížková struktura podélně deformuje a vzniká tažná síla v axiálním směru. Fluidní sval již mnohokrát prokázal svoje opodstatnění i v praxi. Mezi největší výhody patří zajisté i fakt, že jeho zatížitelnost je téměř neomezená.

Aqua_ray
Pneumaticky řízený vodní rejnok Aqua_ray je dálkově ovládaná ryba využívající fyzikálních zákonitostí vodního prostředí. Centrální pohon a řídicí jednotka, podobně jako v případě Airacudy, vychází z principu fluidních svalů a Fin Ray Effectu ®. Tato kombinace umožňuje dokonale imitovat pohyb ploutví živého rejnoka. Aqua_ray není pouhým předváděcím modelem, ale nachází i široké praktické uplatnění, zejména v oblasti oceánografického výzkumu: umožňuje podmořský průzkum bez jakéhokoliv narušení přirozeného mořského prostředí.

Air_ray
Na podobném principu jako Aqua_ray, avšak s konstrukcí pro pohyb ve vzduchu, je založen i třetí vystavovaný exponát, model létající ryby Air_ray. Jde o dálkově ovládanou, heliem plněnou konstrukci, jejíž pohon je založen na principu mávavého křídla. Lehká konstrukce a heliem plněný vak umožňují „plavání“ ve vzduchu. Servopohonem řízená křídla, využívající Fin Ray Effect ®, se pohybují ve směru nahoru a dolů a umožňují i zpětné létání.

Více informací o Bionic Learning Network naleznete na webových stránkách www.festo.com/bionic.
Více informací o expozici „Design and the Elastic Mind“ naleznete na webových stránkách Muzea moderního umění v New Yorku www.moma.org/exhibitions/.








Související články




Komentáře

29.07.2014, 02:23

.... ñýíêñ çà èíôó....

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.