Knihy roku 2015 – tipy na dárky

Ostatní |

Ještě je akorát čas navštívit nejen kamenné knihkupectví, ale pod stromeček se stihne zrealizovat i objednávka v e-shopu. Co zvolit? Šest kandidátů, od historie po matematiku i biologii.

Knihy roku 2015 – tipy na dárkyNásleduje zcela subjektivně pojatý výběr z oblasti česky vydané pop-science za rok 2015; u překladů bývá originál samozřejmě starší, nicméně z pohledu českého čtenáře jde stejně o novinky. Obecně v posledních letech mám pocit, že klesá kvantita vydávaných titulů tohoto druhu a stejně tak množství nakladatelů, kteří v tomto segmentu podnikají – což lze nakonec poznat i z nakladatelství zastoupených v následujícím výběru. Na toto téma viz i článek
Městská knihovna, big data a Tisíc knih

 

Spíše pro mladší čtenáře bych doporučoval Magii reality (Academia) od Richarda Dawkinse – samozřejmě s dodatkem, že ne každému vyhovují veškeré Dawkinsovy názory. Jedná se víceméně o sadu myšlenkových experimentů a současně i o úvod do vědecké metody jako takové; záběr témat značně přesahuje samotnou evoluční (i jinou) biologii. Je to dílo výpravné/luxusní a oproti běžným knihám ne zase o tolik dražší.
Podrobnější recenze knihy

 

Jaroslav Flegr: Evoluční tání aneb O původu rodů (Academia)
Rozvedení teorie zamrzlé plasticity, např. o zamrzání na úrovni vyšších taxonů. Obsahuje i návrhy na aplikace či testování „zamrzlé evoluce“ v genetickém programování, při šlechtění, ochraně ohrožených druhů nebo při řešení biologických invazí (mj. i nastíněné možnosti druhů na pokraji vymření jako rizikových pro budoucí invaze, přivážení dalších jedinců invazního druhu z původní domoviny pro boj s invazí apod.).
Úryvek z knihy:
Řasy preferují délku dne pod 24 hodin
Invazní druhy si na úspěch zpravidla musejí počkat

 

Simon Singh: Simpsonovi a jejich matematická tajemství (Dokořán)
Logicky má smysl pouze pro toho, kdo je zároveň aspoň trochu fanouškem seriálu (i když obsahuje i kapitolu o Futuramě od stejných tvůrců). Kombinuje se přitom celkem netriviální matematika – není to „rodinný“ text – a samotné lehčí podkladové téma. Singh je dnes samozřejmě předním autorem populárně-vědecké literatury, i když nejde čekat, že zde překoná sám sebe, třeba svoji asi nejslavnější knihu Velká Fermatova věta.
Úryvky:
1729, Futurama a taxíková čísla
Matematický problém palačinek, Simpsonovi a Bill Gates

 

Radek Mikuláš, Jan A. Šturma: Divoká příroda Prahy a blízkého okolí (Academia a Dokořán)
Ačkoliv kniha má větší smysl pro toho, kdo je z Prahy, neoznačil bych ji ale za průvodce. V tomhle smyslu podle mého názoru forma knihy a její zařazení do edice s obsahem příliš nekoresponduje. Výborně se hodí pro každého, kdo se rád prochází po brownfieldech a periferiích všech větších měst – jako souhrn tipů, čeho si všímat.
Pokus o recenzi
Nová divočina a růžový prales
Úryvek
Pražské pralesy: nejen akát

 

Martin Kuna a kolektiv: Archeologický atlas Čech (Academia)
Úryvek
Archeologické stopy v krajině: Pole a těžba
Úryvek je ovšem „netypický“, pochází z úvodu. Jinak jde opravdu o atlas, tj. přehled lokalit s fotografiemi, mapami, navigací, popisy, tipy na návštěvu – jde o návody k výpravám, tj. obsahuje místa, kde jsou archeologické památky vidět na povrchu… Provedení knihy opět opravňuje vyšší cenu. A především, srovnatelná věc tady určitě zase nějaký čas prostě nevyjde.

 

Tom Holland: Ve stínu meče – Zápas o světovou nadvládu a konec starého světa (Dokořán)
Jak v Evropě a na Blízkém východě převládly monoteismy dnešního typu? Holland, autor úžasně vtipné knihy Rubikon (pád římské republiky), zde pro změnu zcela vážně popisuje období dějin, kterému se většinou věnuje málo pozornosti – cca od 4. do 7. století. Dojde na monoteismus íránský, vývoj křesťanství v Byzanci i vznik islámu (včetně gnostických prvků v Koránu, ale dokonce i pozůstatků motivů antické mytologie tamtéž).
Úryvky:
Mor a předehra apokalypsy
Íránšár, zrod světovládných monoteismů
 

Petr Klusoň: Jedová stopa (Academia)
Koho by nefascinovalo si číst o Borgiích, arsenu, rtuti, Napoleonově či Tychonově smrti… A zde navíc spolu s detailními chemickými rozbory problematiky včetně forenzních studií.
Úryvky
Jedová stopa: Napoleonova smrt a arsen
Z dějin travičstvíÚvodní foto: nasa, wikipedia, licence obrázku public domain
Související články
Komentáře

08.12.2015, 22:26

[…] >>>> Knihy roku 2015 – tipy na dárky […]

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.