Indie plánuje postavit thoriový reaktor

Ostatní |

Podle Raje má Indie na rozdíl od ostatních zemí dostatek zásob thoria, což umožní realizovat tento projekt jako finančně schůdný. Není známo, že by podobný reaktor zamýšlely postavit další státy...
***oznámení České nukleární společnosti

Indie plánuje postavit jako první země na světě pokročilý thoriový těžkovodní reaktor (AHWR). Místo uranu tu bude jako palivo sloužit thorium. Thorium je méně radioaktivní a Indie ho má dostatečné zásoby. Nový projekt zvýší energetickou bezpečnost země.

Dr. Baldev Raj, ředitel Centra jaderného výzkumu Indíry Gándiové (IGCAR) v indickém Kalpakkamu, uvedl v srpnu pro indický tisk, že Indie zkonstruuje a postaví thoriový reaktor o výkonu 300 MW. Práce na reaktoru začnou v letech 2007 až 2012 a mají být dokončeny během dalších sedmi let.
Podle Raje má Indie na rozdíl od ostatních zemí dostatek zásob thoria, což umožní realizovat tento projekt jako finančně schůdný. Není známo, že by další země světa zamýšlely podobný reaktor postavit, dodal Raj. Velké zásoby thoria se nacházejí v indických státech Kerala a Tamil Nadu a země se tak nemusí bát o dostatek paliva pro tyto reaktory v budoucnosti. Experti také poukazují na fakt, že thoriové reaktory produkují jaderný odpad s výrazně nižším poločasem rozpadu než při využití uranu nebo plutonia.
Indie také pokračuje ve stavbě rychlého množivého reaktoru (FBR) v Kalpakkamu o výkonu 500 MW. Má být spuštěn v září 2010 a očekává se, že začne dodávat elektřinu do sítě v březnu roku 2011.

Zdroj: RIAN

Česká nukleární společnost (založena v roce 1990) je dobrovolnou a neziskovou odbornou organizací. Hlavním cílem ČNS je provádět osvětu, napomáhat vzdělávání veřejnosti v oboru jaderné energetiky a šířit objektivní informace z oblasti mírového využívání jaderné energie. Je členem Evropské nukleární společnosti a ČSVTS.
http://www.csvts.cz/cns
Související články
Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.