Měkké vědy na pomezí podvodu

Ostatní |

Daniele Fanelli a John Ioannidis publikovali v Proceedings of the National Academy of Sciences článek o tom, že výzkumníci v měkkých vědách častěji zkreslují a zejména nadhodnocují své výsledky.

Měkké vědy na pomezí podvoduMěkkými vědami se zde myslí především takové, které se nějak týkají chování, takže např. i psychiatrie nebo etologie zvířat. (Tedy nejenom vysloveně humanitní obory.)

Pokusy s lidmi nebo zvířaty jsou obtížně reprodukovatelné a jednou oznámené výsledky tedy těžko vyvracet. Experiment je obvykle uspořádán tak, aby potvrdil původní teorii. Spíše než o nový objev nebo rozhodnutí mezi alternativními hypotézami bývá prý výsledkem „splněné očekávání“.

Ve výzkumu, který zahrnuje tvrdé i měkké vědy, se výsledky nafukují méně než v čistě měkkých vědách. Největší zkreslení prý produkují výzkumníci v USA (snad protože je zde nejvíce do důsledku dovedena zásada publikuj, nebo zhyň – publish or perish?)

Závěr byl učiněn na základě srovnání 82 metaanalýz, které zase shrnovaly 1 174 studií (takže vlastně jde o meta-meta analýzu).

Zdroj: Phys.orgÚvodní foto: historicair, wikipedia, licence obrázku GFDL, Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Unported
Související články
Komentáře

31.07.2014, 16:16

.... tnx for info!...

01.10.2013, 01:06 cc

.

Skoro mi to příjde jako unikátní příklad, kdy racionální chování všech zůčastněných stran vede ke katastrofě.

30.09.2013, 23:18 admin

nadeje

no, urcitou nadeji muze byt, jak se to dela (nekdy, nekde - pouze znam z doslechu, ale vickrat nezavisle na sobe). mate cas, neco vyzkoumate, pak si na to date zadost o grant (opravdu odpoved uz znate, podle toho jste zadali zadost, ze toto chcete dokazat). to ale neni popisovane splnene ocekavani, spise kocourkov, samotny vysledek je ok. kdyby to vyslo naopak, proste bude jina zadost...

30.09.2013, 14:12 peka

to i ty tvrdé ...

u měkkých (soft) to nepřekvapí - zdroj: http://phys.org/news/2013-08-overestimate-soft-science-resultsus-worst.html “US effect” http://www.pnas.org/content/110/37/15031 ale i u tvrdých http://en.wikipedia.org/wiki/Hard_and_soft_science jde jen o „splněné očekávání“ (např. teoretické předpovědi - nikdo si netroufne napsat grant/projekt, aby se nesplnil.). Nyní už nejde o objevy, ale o plánování, statistiky, IF, ...

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.